Antistatik Testler

Antistatik Testleri

Laboratuvarımız malzemelerde anti-statik özelliklerin test edilmesi, ölçülmesi ve kontrolü gerçekleştirmektedir.

EUROLAB, müşterilerin malzemelerin anti-statik özelliklerini anlamalarına yardımcı olur. Bu bilgi, statik yüklerin birikmesinin tehlikeli veya sorunlu elektriksel deşarjlara yol açabileceği için bu test birçok uygulamada çok önemlidir.

Bir malzemenin boşalma ve dolayısıyla elektriksel yüklere zarar verme yeteneği, malzemenin saflığından, kirlilik seviyesinden, nem içeriğinden, fiziksel formdan (yüzey pürüzlülüğü dahil) ve diğer faktörlerden etkilenir. Kritik uygulamalar için, tamamen teorik malzeme özelliklerine dayanmak yerine, bu statik özelliklerin uygun bir şekilde değerlendirilmesini yapmak önemlidir.

EUROLAB, malzemelerin anti-statik özelliklerini değerlendirmek için test yöntemleri sunar. Ölçümler tipik olarak katı maddeler üzerinde yapılır.

Statik özellikler test ölçümleri:

Hacim Dirençliliği, malzemenin toplu elektriksel özelliklerinin bir ölçümüdür, ancak yüzeysel etkilerin veya homojen olmayan kirlenmenin hakim olabileceği, özellikle iyi bir antistatik performans göstergesi değildir

Yüzey Dirençliliği daha genel olarak antistatik özellikleri değerlendirmek için kullanılır, ancak sonuçlar nispeten yanıltıcı olabilir - örneğin, göreceli olarak iletken bir polimer yaprağının ince bir yalıtıcı yüzey tabakası varsa.

 • Elektronik bileşenler için ambalaj malzemeleri
 • Polimer film üretim problemleri
 • Polimer film ve tabaka işleme problemleri (yapışma ve ciltleme)
 • Toz taşıma ve ateşleme analizi

Polimerlerin Elektriksel Özellikleri

Plastiklerin ve polimer malzemelerin elektriksel özellikleri, havacılık ve inşaat ürünleri gibi endüstriler için belirli standartlara göre test edilmiştir.

Polimerlerin, elastomerlerin, kompozitlerin ve plastik filmlerin elektriksel özellikleri, otomotiv, havacılık, inşaat ürünleri, denizcilik, ambalajlama ve tüketim malları gibi çok çeşitli endüstriler için çok önemlidir.

Elektriksel testler, genel olarak, ya yüzeyde ya da plastik malzeme üzerinde direnç, iletkenlik ya da yük depolama ölçümleridir.

Dielektrik mukavemet artı hacim ve yüzey direnci gibi çeşitli faktörler, özellikle verim ve iletkenlik açısından, polimer malzemenin yapısını ölçmek için çok önemlidir.

Polimerlerin Anti-statik Özellikleri

 • Dielektrik Sabit / Dağılma Faktörü ASTM D150, IEC 60250
 • Dielektrik Gücü ASTM D149, IEC 243-1, IEC 60243
 • Hacim Direnci ASTM D257, IEC 60093
 • Yüzey Dirençliliği ASTM D257, IEC 60093

Standart elektrik testlerine ek olarak Intertek, plastik, elastomer, kompozit ve film endüstrilerinin karmaşık mühendislik uygulamalarının gerektirdiği bu elektrik testlerinin birçok özel varyasyonunu da gerçekleştirir.

Tekstillerin Anti-statik Özellikleri

İnsanlar; yürüme ve oturup-kalkma esnasındaki sürtünmeler, araçlara inip- binme, masada çalışırken, giyilip-çıkarılan elbiseler vb. gibi günlük aktiviteler sırasında (+) veya (-) elektrik yükü ile yüklenirler ve sık sık çarpılma hissi yaşarlar. Tüm bu oluşumlar insan üzerinde biriken elektrostatik yükün boşalmasıdır. Yapılan araştırmalarda, yükün güvenli bir şekilde deşarj edilebilmesi, insanların ve statik elektriğe karşı hassas cihazların/eşyaların korunabilmesi amacıyla Antistatik uygulamaları yapılmaya başlanmış ve Elektrostatik yükü, insan duyarlılığına ulaşmadan dağıtan ürünler üretilmeye başlanmıştır, anti-statik halılar da en çok tercih edilen ürünler arasındadır.

Statik elektrik yükünün ölçülmesi amacıyla;

EUROLAB aşağıdaki test metotlarını halı tekstil ve yer döşemesi ürünlerde uygulamaya başlamıştır.

 • ISO 6356
 • TS EN 1815/ EN 1815
 • TS ISO 10965 / ISO 10965

Laboratuvarımızda metal, ahşap, polimer veya tekstillerin antistatik özelliklerini belirleme testlerini yaptırabilirsiniz.