Çelik Halat Kablo Testleri

Çelik Halat Kablo Testi

Parçalarınızın bir tür tahribatsız muayene muayenesi gerektirdiğini biliyorsunuz, ancak bu test yöntemi uygulandığında çelik halat ve çekme kablonuzun sağlığını, EUROLAB teknisyenlerimiz, birlikte kullandığımız her NDT metodunun her birinin avantaj ve sınırlamaları ile ilgili bir açıklama sunacaktır.
Asansör Teleferik Ultrasonik Muayene İle Çelik Halat Testi
Tel halat testi, özellikle çelik örgülü tel halat için tasarlanmış ekipmanı kullanarak bir elektromanyetik muayene şeklidir. Çelik halat, eğlence parkları , maden şaftları, asma köprüler ve baş üstü vinçler gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır .
Ekipman, ip etrafında kelepçelenecek şekilde ayarlanmış bir deniz tarağı kabuğu tipinde iki güçlü mıknatıs kullanır. Bu mıknatıslar çelik halatta sabit bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan sabit olduğundan, ipi doyurmak için gerekli olan akı miktarı, ipin kesit alanının bir fonksiyonudur.
Makineden geçen ipin kesiti, kırık teller, korozyon incelmesi veya esneme gibi kusurlar içeriyorsa, manyetik akı etkilenecektir. Bu değişiklikler bir osiloskop ekranında yorumlanır.
Uygun kalibrasyon ve eğitim ile teknisyen kesitsel kayıp yüzdesini, kırık telleri ve genel kopma mukavemetini belirleyebilir.
Denizaltı Kablolarında Çekme Deneyi
EUROLAB'ımacı kabloyu arızaya kadar değil, kablo içindeki fiber optiklerin iletkenliğinin farklı eksenel yükler altında nasıl değiştiğini ölçmek değildir. 41 metre uzunluğundaki makine yatağı, ayarlanabilir karşı yatak ile esnek mafsallı desteklere dayanarak, 40 metre uzunluğa kadar denizaltı kabloları üzerinde test imkanı sunar. Gerekirse, test makinesi 80 metreye kadar olan kabloların test edilmesine izin vermek için bir saptırma kasnağı ile uzatılabilir. Test standındaki hareketli bir taşıyıcı, ek olarak farklı noktalarda kablonun bükülmesini simüle eden sapma testlerinin yapılmasına izin verir.
Çelik Halat Sertlik Testi
Tellerin sertlik testi sadece yüzeyde değil, tel çekirdeğinde de gerçekleştirilir. Çekirdeğin sertlik testi için, tel enine kesitinin öğütülmesi yapılır ve sertlik değerleri esas olarak (TS EN ISO 6507-1) 'e göre belirlenir. Teller yuvarlanır ve daha küçük çaplı teller çekilir. Malzeme soğuk sertleşme ve tane geometrisinde bir değişiklik geçirir. Uzatılmış metalografik bileşenler, Knoop'a (TS EN ISO 4545-1) etkili bir şekilde test edilebilen soğuk çekilmiş tellerde gelişir. Burada kullanılan sertlik test yöntemleri, düşük yük Rockwell sertlik testi ve mikro Rockwell sertlik testi için EUROLAB'ın sertlik test cihazları kullanılarak gerçekleştirilir.
Döner Çubuk Bükme Yorulma Testi
Birçok uygulamada, teller çeşitli döngüsel gerilmelere maruz kalmaktadır. Yorulma mukavemeti, hızla dönen (6000 rpm'ye kadar) numunenin ek olarak dönme eksenine dik bir kuvvetle yüklendiği döner çubuk bükme yorulma testlerinde hızlı ve kolay bir şekilde belirlenebilir. Bu bükülme artı rotasyon, numune yüzeyinin gerilme-sıkıştırma yüklemesini sağlar. Burada örnek hazırlama özellikle önemlidir, hasarsız bir yüzey esastır.