AAMI Level 1, 2, 3, 4 Testleri

ANSI/AAMI PB70

Amerikan Tıbbi Enstrümantasyonun Geliştirilmesi Derneği (AAMI) standartları, tıbbi cihaz şirketlerinin tıbbi cihazların güvenli kullanımı için küresel standartları karşılamasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. AAMI gönüllü tıbbi ANSI / AAMI PB70: 2012, Sıvı Bariyer Performansı ve Sağlık Tesislerinde Kullanıma Yönelik Koruyucu Giysi ve Örtülerin Sınıflandırılması, tıbbi önlükler gibi uygun koruyucu giysi ve örtülerin seçimi için anahtar tanımlama önlemlerini belirlemek amacıyla, sağlık tesislerinde kullanım için (Pfiedler Enterprises, 2016). AAMI elbiselerin sınıflandırması aşağıdaki standart testlerle uygun olarak ölçülen bir bariyer performansının, dört düzeyde sonuçlanmaktadır:

  • AATCC 42-2017: Kumaşların suya nüfuz etmesine karşı direncini ölçer (AATCC, 2018)
  • AATCC 127-2017: Kumaşın hidrostatik basınç altında suyun nüfuz etmesine karşı direncini ölçer (AATCC, 2017)
  • ASTM F1670-17: Koruyucu giyside kullanılan malzemelerin sürekli sıvı teması koşulları altında sentetik kan yoluyla nüfuz etmesine karşı direncini değerlendirin (ASTM, 2017)
  • ASTM F1671-13: Sürekli sıvı teması koşulları altında bir vekil mikrop kullanarak kan yoluyla bulaşan patojenler tarafından penetrasyonu ölçün (ASTM, 2013)

AAMI Seviyeleri

Standart ANSI / AAMI PB70: 2012 için en iyi koruma seviyesini tanımlamak, bir elbisenin kritik bölgelerinin ve her bir bariyer performans seviyesinin ne anlama geldiğinin anlaşılmasını içerir, böylece sağlık çalışanları tarafından kullanılmak üzere en iyi önlük seçilir.

Önlüklerin kritik bölgeleri, her ikisi de sıvılara ve kanla taşınan patejenlere maruz kalma riski en yüksek olan birincil alanlar olan önlük ve manşonlardan oluşur . Seviye arttıkça, tüm kritik bölge için daha fazla bariyer koruması ihtiyacı da artar.

  • LEVEL 1: Minimum düzeyde sıvı bariyeri koruması
  • LEVEL 2: Düşük seviyede sıvı bariyeri koruması
  • LEVEL 3: Orta seviyede sıvı bariyeri koruması
  • LEVEL 4: En yüksek düzeyde sıvı ve viral bariyer koruması

BARİYER PERFORMANSI

BARİYER KORUMASI

DİRENÇ ÖNLEMLERİ

ÖLÇEK

TEST KRİTERLERİ

KABUL EDİLEBİLİR KALİTE SEVİYESİ

Seviye 1

En az

Sıvı Penetrasyonu

AATCC42

Su Etkisi ≤ 4.5g

% 4

Seviye 2

Düşük

Sıvı Penetrasyonu

AATCC42

AATCC127

Sprey Etkisi ≤ 1.0g

Hidrostatik Basınç ≥ 20cm

% 4

Seviye 3

ılımlı

Sıvı Penetrasyonu

AATCC42

AATCC127

Sprey Etkisi ≤ 1.0g

Hidrostatik Basınç ≥ 50cm

% 4

Seviye 4

Yüksek

Sıvı ve Viral Penetrasyon

ASTM F1671

Geçmek

% 4


AAMI PB70 standardı, kurumların koruyucu önlükleri ve cerrahi örtüleri değerlendirebilecekleri referans noktaları belirlemek için geliştirilmiştir.
Bu tarafsız kriterler, büyük kuruluşların koruyucu önlük selecon'unu kolayca standartlaştırmasına ve kullanıcının bir bakışta en uygun korumayı seçmesine izin verir.

Seviye 1 Önlükler ve Perdeler
Bir laboratuvar testinde sıvı penetrasyonuna dayanma kabiliyetini gösteren cerrahi önlükleri, diğer koruyucu kıyafetleri, cerrahi örtüyü ve örtü aksesuarlarını açıklar, AATCC 42 (Su direnci: Darbe penetrasyon testi).

Seviye 2 Önlükler ve Perdeler
AATCC 42 (Su direnci: Darbe penetrasyon testi) ve AATCC 127 (Su direnci: Hydrosta ^ c basınç testi) olmak üzere iki laboratuvar testinde sıvı penetrasyonuna dayanma kabiliyetini gösteren cerrahi önlükleri, diğer koruyucu giysileri, cerrahi örtüyü ve örtü aksesuarlarını açıklar. ).

Seviye 3 Önlükler ve Perdeler
AATCC 42 (Su direnci: Darbe penetrasyon testi) ve AATCC 127 (Su direnci: Hidrostatik basınç testi) olmak üzere iki laboratuvar testinde sıvı penetrasyonuna dayanma kabiliyetini gösteren cerrahi önlükleri, diğer koruyucu giysileri, cerrahi örtüyü ve örtü aksesuarlarını açıklar. Seviye 3 için, AATCC 127 performansı için test kriteri Seviye 2'den daha yüksek bir değere ayarlanır.

Seviye 4 Önlükler
Bir laboratuvar testinde sıvı ve viral penetrasyona direnme kabiliyetini gösteren cerrahi önlükleri ve koruyucu giysileri, ASTM F1671'i Deneme sistemi).