Filtre Testleri

Filtre Performans Testleri

Hava filtreleri HVAC sistemlerinde kritik bileşendir ve iç ortam temiz hava aldırırlar. Solunabilir parçacıklarla ilişkili sağlık tehlikeleri günümüzde daha iyi anlaşılmıştır, bu nedenle amaçlanan uygulama için doğru HVAC filtresinin belirlenmesi şimdi her zamankinden daha kritiktir. Türkiye'deki akredite laboratuvarımız, başlangıç ​​verimi, boşaltılmış verim, hava akış direnci (filtre boyunca fark basıncı), test toz tutma kapasitesi ve partikül tutma kapasitesi, basınç kaybı değerlendirmesi gibi temel performans özelliklerini belirleyebilir. Bu bilgiler EN 779:2012 uyarınca G1 ila F9'un resmi filtre sınıflandırmasını veya ISO 16890:2016'ya göre bir PM0.3, PM1, PM2.5, PM10 ve ISO sınıflandırmasını içeren resmi bir test raporu sunulur.

Soluduğumuz havanın kalitesi, filtreler kullanılarak sürekli iyileştirilmektedir. Filtreler tüm dünyada hava temizleyicilerinde, genel havalandırmada, hastanelerde ve laboratuvarlarda kullanılmaktadır. Filtreler itfaiyecileri zararlı gazları solumaktan korur ve insanları genel olarak hava kirliliğinden korumaya yardımcı olur. Filtreler, bilgisayar sabit diskleri gibi çeşitli ürünlerin performansını artırır ve modern otomobillerin daha iyi çalışmasını sağlar. Filtre testi, dünya genelinde nihayetinde iyileştirme, koruma ve önleme için kullanılmaktadır. Solunum maskeleri, çalışanları işyerinde solunabilir tehlikelerden korur. Filtre testi, bir solunum cihazı ile yüz arasındaki contayı değerlendirerek, çalışanları tehlikeye sokan boşlukları veya sızıntıları tespit eder. Test sonuçlarının uygun olması, bir maskenin ihtiyaç duyduğunuz işyerinde doğru korumayı sağlayıp sağlayamayacağını onaylar

Filtre performans gereklilikleri ve özellikleri çeşitli ulusal ve uluslararası standartlara göre tanımlanmıştır. Bu standartlar genellikle performanslarını sağlamak ve doğrulamak için test prosedürleri ve ekipmanı da belirtir.
İster güvenilir performansa, ister kullanım kolaylığına veya çeşitli bileşenlerin entegrasyonunda esnekliğe ihtiyacınız olsun, EUROLAB'ın sizin için bir çözümü var.

Filtre Testlerinin Metadolojisi
Filtrelere, belirtilen akış hızında ortam, nominal akışta bir test aerosolü yerleştirilir. Filtrenin veya ortamın aşağısındaki meydan okuma parçacıklarının kütle derişimi ölçülür ve ölçülen yukarı akış kütle derişimine karşı ölçülür ve değerlendirilir, verimin tersi, yüzde nüfuz eder. Nüfuz yüzdesiyle eş zamanlı olarak, test edilen ürün boyunca basınç düşüşü de ölçülür. Bu ölçümler, test standart gereklilikleri uyarınca anlık veya yük bazlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) veya Ultra Düşük Penetrasyonlu Hava (ULPA) filtreleri tıbbi tesislerde, laboratuvarlarda, temiz odalarda ve düşük partikül, bakteri vb. Gerektiren diğer yerlerde kullanılır. Bu filtrelerin belirtilen yüksek performans gereksinimlerini karşılaması gerekir. EN 1822, IEST RP-CC001 / 007 ve MIL STD gibi standartlarda. HEPA ve ULPA filtrelerin sınıflandırılması, en nüfuz edici parçacık boyutunda (MPPS) tutulmalarına dayanır.

Bileşen Filtre Test Sistemi, filtre test sisteminizin kontrolünü merkezileştirmek ve ölçüm verilerini hızlı ve verimli bir şekilde toplamak için bir donanım modülünden oluşur. filte test cihazları, analog ve dijital girişler ve pompalardan veya üfleyicilerden gelen hacim akışını ölçmek ve kontrol etmek için çıkışlar sunar. Sıcaklık, basınç ve bağıl nemi okumak için çoklu girişlere sahiptir. Yazılım bu verileri kaydeder ve akış düzeltmeleri için kullanılmalarını sağlar.

Otomatik Filtre Test tanecik büyüklükleri fraksiyonel filtre etkinliğini belirler. Elde edilen veri noktalarından elde edilen uyumdan MPPS en düşük filtre verim değerinde veya en yüksek penetrasyonda elde edilir. 3160 filtre test cihazı, en gelişmiş araştırma sınıfı elektrostatik sınıflandırıcıyı ve aynı zamanda yukarı akış ve akış aşağı parçacık konsantrasyonunu aynı anda ölçen iki yeni nesil yoğunlaşma parçacık sayacını içerir.

İçten Yanmalı Motorlar ve Kompresörler için Hava Filtreleri
ISO 5011: 2014'e göre test
Bir karayolu taşıtının veya kompresörün bozulmasını önlemek istiyorsanız, içten yanmalı motorlar ve kompresörler için etkili giriş havası temizliği hayati öneme sahiptir. Temel performans özellikleri, filtre boyunca belirtilen hava debisinde diferansiyel basınç, partikül temizleme verimliliği, toz tutuculuğu kapasitesidir

Filtre testleri için laboratuvarımız EUROLAB ile çalışabilirsiniz.