Patlama Gücü Testleri (Burst)

Patlama Gücü Testleri (Burst)

Patlama testi, genellikle kağıt, katı tahta ve oluklu mukavvanın mukavemetine genel bir rehber olarak kullanılır. Patlama gücü genellikle kPa'da belirtilir. Dijital hidrolik kağıt veya dijital hidrolik tahta patlama test cihazı kullanarak patlama mukavemeti belirlenir.

⦁ Patlama endeksi (kPa.m2 / g) = patlama mukavemeti / taban ağırlığı

Ambalaj malzemelerinin patlama mukavemeti üzerinde etkisi olan değişkenler üzerinde kapsamlı bir araştırma çalışması yapılmıştır . Farklı ambalaj malzemelerinin imalatçıları dikkate almalı, bu değişkenlerin kağıt veya kartonun patlama mukavemeti üzerindeki etkisi ambalaj malzemesinin patlama mukavemeti olarak mukavemet ve kalitenin önemli bir yönüdür. Üreticilerin bu değişkeni ambalajlamada kullanılan malzemelerin optimum patlama mukavemetine sahip olması için kontrol etmesi şarttır.

Numunenin patlama gücünü belirlemek için test

Numunenin patlama mukavemeti olarak adlandırılan test aracı yardımı ile tespit edilir mukavemet test cihazı patlama . Bu alet, örnek üzerinde bir lastik diyaframdan basınç uygular. Kuvvet, bir test akışkanının yer değiştirmesiyle üretilir. Numune üzerinde uygulanan bu kuvvet, analog veya dijital yük ölçüm üniteleri kullanılarak kaydedilmiştir. Yük ölçüm ünitelerinde verilen okuma, numunenin patlama gücünü verir.

Sıkma kuvveti

Test örneğine uygulanan sıkma kuvveti, test tarafından verilen test değerlerinin doğruluğunu etkileyen önemli bir faktördür. Sıkıştırma kuvveti etkili değilse ve numune kayıyorsa, cihazda belirtilen patlama mukavemeti çok yüksek olacaktır. Farklı doğadaki kağıtlara verimli kenetleme sağlamak için 350 ila 800 lira arasındaki bir sıkma kuvveti yeterlidir. Sıkıştırma kuvvetine ek olarak, kelepçenin doğası da test sırasında numunenin kaymamasını sağlamak için önemlidir.

Test oranı

Test oranı ayrıca test sırasında hesaplanan değerlerin doğruluğu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Testin ideal oranı, dakikada tekerleğin 120 devri ile yapılmalıdır. Devir oranını arttırmak, test örneği için hesaplanan değeri arttırabilir.

Akışkanın viskozitesi

Sıvının viskozitesi, bir numunenin patlama mukavemetinin test edilmesini etkileyebilen önemli bir özelliktir. Akışkanın viskozitesi, test akışkanının yer değiştirmesini değiştirebilir ve dolayısıyla test sonuçlarını değiştirebilir.

Bu faktörlerden ötürü, bir patlama mukavemeti test cihazı seçildiğinde, ASTM D 6797 gibi farklı standartlarda ayarlanan tüm gereklilikleri karşılaması gerekir. Presto, farklı endüstrilerde kullanılan yüksek verimli patlama mukavemeti test cihazı sunar . Kağıt ve ambalaj malzemesi örneklerinin doğru ve kesin değerlendirililebilir.

BT21 Test

BT-21, kağıt, karton ve oluklu mukavvaların kalite kontrol (QC) ve araştırma ve geliştirme (R & D) için patlama gücünü belirler. Modern tasarım, hafif ve dayanıklı malzemelerin kullanımı için idealdir, aynı zamanda kullanıcı dostu ve güvenli bir çalışma sunar. BT-21, çelik çerçeve gövdesi, gerinim ölçer basınç transdüseri, numune için pnömatik sıkma sistemi, diyafram için dahili hidrolik sistem, kalibrasyon için hızlı bağlantı, dahili elektronik ve özel test yazılımı içerir.

Yerleşik yazılım, eksiksiz veya temel bir test için seçenekler sunar. Tam test, istatistiksel hesaplama, patlama mukavemeti, patlama indeksi ve mutlak patlama mukavemetinin hesaplanması için seçenekler sunar. Test sırasında, geniş LCD ekran testin evriminin bir grafiğini ve sonucundan sonra test edilen malzemenin maksimum gücünü otomatik olarak gösterir. Aynı zamanda, sonuçların hafızaya alınması, tarihe göre arama fonksiyonu, operatör veya malzeme ve termal yazıcı seçeneği de mevcuttur.

Patlama testi, kağıt, mukavva, tekstiller, dokunmamış malzemeler, folyolar ve plastik filmler de dahil olmak üzere çoğu esnek malzemenin patlama mukavemetini ölçer.

Patlama Gücü Testleri ile alakalı olarak daha detaylı bilgi ve test ölçümlerine ulaşmak için bizimle iletişime geçebilir ve teknik destek alabilirsiniz.