Bisfenol A (BPA) Testleri

Bisfenol A (BPA) Testleri

Bisfenol A (BPA) bileşiği, plastikler (polikarbonatlar) ve kaplamalar (epoksi reçineler) gibi bazı gıda maddeleri ile temas eden malzemelerin üretiminde kullanılan kimyasal bir maddedir. Bu kaplamalar, paketlenmiş gıda maddesinin korunmasını sağlamak için, metal yiyecek ve içecek tenekeleri (konserve kutuları) içinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısaca BPA olarak bilinen bileşiğin tam adı Bisfenol A’dır. Bu bileşik 1950’li yıllardan beri belli plastiklerin ve reçinelerin yapımında kullanılmaktadır. Ağrılıklı olarak polikarbonat plastiklerde ve epoksi reçinelerinde bulunmaktadır. Polikarbonat plastikler genel olarak su şişeleri gibi içeceklerin depolandığı veya yiyeceklerin konulduğu kaplarda kullanılmaktadır. Bunun dışında başka tüketim ürünlerinde de kullanılmakadır. Polikarbonatlar, esasen özel bir termoplastik grubudur. İşlenmesi, kalıplanması ve ısıl yöntemlerle şekillendirilmesi çok kolaydır. Bisphenol A bileşiği, çok dayanıklı bir malzemedir ve kurşun geçirmez cam yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca oldukça şeffaf ve ışığı geçiren bir yapıdadır. Birçok cam türünden daha iyi ışık geçirgenliğine sahiptir.

Epoksi reçineler ise, genelde yiyecek kutuları, şişe kapakları ve su besleme hatları gibi metal ürünlerin içini kaplamak için kullanılmaktadır. Bazı diş macunları ve kompozitler de Bisfenol A içermektedir. Epoksi reçineler hemen hemen elli yıldan fazla bir süredir piyasada bulunmaktadır ve en başarılı plastik türlerinden biridir. Düşük kıvamlı sıvı halden yüksek erime noktalı katı hale geçebilir. Meşrubat kutuları, bahçe sandalyeleri, ofis ve hastane mobilyaları, süpermarket yük arabaları ve bisikletler gibi birçok üründe koruyucu bir kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre Bisfenol A bileşiğinden üretilen kaplara konulan yiyecek ve içicek maddelerine, bu madde sızabilmektedir. Bisfenol A bileşiğine maruz kalmanın, beyine, fetüslere, bebeklere ve çocuklara bir takım sağlık etkileri yaratmasından endişe duyulmaktadır. Ayrıca çocukların davranışları da bu BPA yüzünden etkilenmektedir.

Ancak Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Bisfenol A bileşiğinin bazı gıdalarda çok düşük seviyelerde bulunmasının güvenli olduğunu açıklamıştır. Yine de FDA, devam etmekte olan araştırmaları desteklemekte ve incelemesini sürdürmektedir. Buna rağmen uzmanlar endişe etmemek için Bisfenol A bileşiği içermeyen ürünler kullanılmasını önermektedir. Üretici firmalar da giderek daha fazla BPA içermeyen ürünler kullanmaktadır. Geri dönüşüm kodları 3 veya 7 ile işaretlenmiş plastiklerin yapımında Bisfenol A bileşiği bulunmaktadır. Birçok konserve kutusunun içi BPA içeren reçine ile kaplı olduğu için konserve yiyecek kullanımını azaltmak da önerilmektedir. Keza polikarbonat plastiklerin mikro dalga fırınlara ve bulaşık makinalarına konulması da sakıncalı bulunmaktadır.

Kısaca Bisfenol A (BPA) bileşiği, yiyecek ve içeceklerin içine sızabilecek endüstriyel bir kimyasal maddedir. Bazı uzmanlar zehirli olduğunu ve insanların bundan kaçınmaları gerektiğini söylemektedir. Çünkü bu kimyasal, yiyecek kapları ve hijyen ürünleri dahil olmak üzere birçok ürüne ilave edilmektedir. İlk olarak 1890’larda keşfedilmiş olmasına rağmen, ancak 1950’li yıllarda kimyacılar, güçlü ve esnek plastikler üretmek için diğer bileşiklerle karıştırılabileceğini fark etmişlerdir. Günümüzde BPA içeren plastikler sadece yiyecek kaplarında değil, biberonlarda ve başka eşyalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca BPA, metalin paslanmasını ve kırılmasını önlemek amacı ile konserve gıda kaplarının iç astarlarına yayılan epoksi reçineleri yapmak için de kullanılan sentetik bir bileşiktir.

EUROLAB, çok sayıda laboratuvar hizmetleri kapsamında Bisfenol A (BPA) test hizmetleri de vermektedir. Bu testler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Laboratuvar hizmetleri kapsamında verilen Bisfenol A (BPA) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka test hizmetleri de vermektedir.