Migrasyon Testi

Migrasyon Testi

Gıdayla Temas Eden Malzemeler göç testimiz, gıda ambalajı, mutfak eşyaları ve gıda işleme makineleri üzerinde genel ve özel göç testlerini içerir
Gıda ile temas eden malzemeler alanında, bu maddelerin toksikolojik risk değerlendirmesine dayanarak birçok madde için göç sınırları belirlenmiştir. Bu sınırlar, sağlığımızı korumak için bu maddelere maruz kalmayı kontrol etmek amacıyla Gıda Teması düzenlemelerine dahil edilmiştir.
Migrasyon, kimyasal maddelerin gıdayla temas eden malzemelerden gıdalara aktarılmasıdır. Plastik malzemeler için 10/2011 sayılı AB Tüzüğü'nde iki tür göç sınırı belirlenmiştir .
Genel Migrasyon
Genel Geçiş sınırı (OML), gıda ile temas eden malzemeden gıdaya (veya gıda uyarıcıya) geçiş yapabilen tüm maddelerin toplamı için geçerlidir. Genel göç sınırı, malzemenin etkisizliği için bir ölçüdür.
Spesifik Migrasyon
Bir özel geçiş limiti (SML) bağımsız bir maddeye uygulanır ve toksikolojik çalışmalara dayanmaktadır. Bu maddelerin gıdada (ve gıda simülasyonlarında) varlığını tanımlamak için analitik teknikler kullanılır.
Migrasyon sınırlarına uyumu göstermek için, göç simülasyonlarını gerçekleştirmek için gıda simülasyonları tayin edilmiştir. Geçiş sınırlarına uyumun doğrulanmasında karşılaştırılabilir sonuçlar elde etmek için, test süresi, sıcaklık ve plastik malzemenin veya eşyanın öngörülen en kötü kullanım koşullarını temsil eden test ortamı (gıda simülasyonu) dahil olmak üzere standart test koşulları altında test yapılmalıdır.
(AB) No. 10/2011 d, OML ve SML testleri için test koşulları için ayrı kurallar sunar.
Geçiş testlerinin analitik ve teknik açıklaması aşağıdaki EN standartlarında belirlenmiştir:
• EN1186 standartlarının bir kısmı, genel göç testi için test prosedürünü açıklamaktadır.
• EN13130 ​​standartlarının bir kısmı, yaklaşık 26 maddenin analitik ölçümü de dahil olmak üzere spesifik göç testleri için genel test prosedürünü tanımlar.
10/2011 sayılı AB Düzenlemesinde belirtilen kuralların, 2002'de yayınlanan EN standartlarında belirtilen kuralların yerine geçtiğini belirtmek gerekir.
Bir gıdayla temas malzemesinin geçerli mevzuata uygunluğunu göstermek için genellikle migrasyon testi gerekir.

  • Tüm ambalaj malzemelerinin ürün özellikleri mevcut olacaktır
  • Tüm ambalaj malzemelerinin ürün gıda sınıfı uygunluğu mevcut olmalıdır (mevzuata göre)
  • Ambalaj malzemeleri için göç testleri bulunmalıdır. Bu, simüle edici maddelerle veya özel durumlarda (örneğin, ambalaj malzemesi değiştiyse), kontaminasyon ve paketlenmiş ürünle etkileşim için belirli bir testten daha fazla olabilir (göç testi)
  • Ambalaj malzemelerinin ürünler üzerindeki etkileri test edilmelidir. Testler, ambalaj malzemelerinin ürün tadı, kokusu, korunması ve diğer faktörler üzerindeki etkilerini içerir.

Plastik gıdayla temas eden malzemeler için göç testi kuralları AB 10/2011 Komisyon Tüzüğünde açıkça belirtilmiştir.
Kağıt ve karton, metaller, kauçuklar veya baskı mürekkeplerinin alt tabakalar yoluyla geçişi gibi birçok başka malzeme için, göç testi için kurallar ulusal düzenlemelerde veya endüstri yönergelerinde belirlenmiştir.
EUROLAB, birçok gıdayla temas eden makale ve malzeme için düşük maliyetli bir migrasyon testi programı oluşturmada endüstriye destek olabilir. EUROLAB, gaz kromatografisi , sıvı kromatografisi , kütle spektrometresi , elementel analizler ve daha fazlası gibi çok düşük seviyede analiz etmek için çok çeşitli analitik tekniklere sahiptir . Belirli bir yöntem bulunmadığında, Intertek uzmanları analitik bir yöntem geliştirebilirler.
Özel İhtiyaçlarınız ve beklentilerinizi Gıda İletişim Malzemeleri ile ilgili olarak uzmanlarımızla görüşmek için bize ulaşın.