IES LM-79 LM-80 LM-82 LM-84 Test Laboratuvarı

LM Testleri

EUROLAB Laboratuvar aydınlatma ürünlerinin fiziksel, güç, fotometrik ve ışık ölçümlerini gerçekleştirmektedir.
IES LM-79
Kuzey Amerika Aydınlatıcı Mühendislik Topluluğu (IESNA) Katı Hal Aydınlatma Ürünlerinin (LM-79-08) Elektriksel ve Fotometrik Ölçümü için Onaylı Yöntem katı hal (LED) aydınlatma ürünlerinin ölçümü için geliştirilmiş bir rehberdir. Toplam ışık akısı, elektrik gücü, ışık şiddeti dağılımı ve çeşitli renklilik özellikleri gibi katı hal aydınlatma (SSL) ürünleri için çeşitli ölçümler yaparken izlenecek prosedürleri ve alınması gereken önlemleri açıklar.
Son zamanlarda, LM-79 Testi terimi aydınlatma sözlüğümüzün bir parçası haline geldi ve bazı durumlarda kendi başına bir aydınlatma programı olarak değerlendirildi. DLC ve Energy Star gibi birçok aydınlatma programı LM-79 prosedürlerini referans alırken, kendi başına belirtilen şartlara ve başarılı / başarısız kriterlerine sahip olan bir aydınlatma programı değildir.
Bununla birlikte, LM-79 Testi terimi genel olarak iki farklı test olarak kabul edilmiştir - bir IES dosyasına sahip bir kanala dağıtım testi ve standart bir renk için entegre bir küre testi (CCT, CRI, Duv, kromatiklik koordinatları). Bununla birlikte, herhangi bir zamanda LM-79'un istenen teste atıfta bulunulmasından söz edildiğinde, personelimiz müşterinin tam olarak ne istediğini doğrulayacaktır çünkü birçok ölçüm seçeneği resmi belgede tartışılmaktadır. LM-80, LED paketleri, modüller ve diziler gibi katı hal aydınlatma kaynaklarının lümen amortismanını ölçmek için bir yöntemi ifade eder.

LM Testi
LM Testi


IES LM-82
Kuzey Amerika Aydınlatıcı Mühendislik Topluluğu (IESNA) Sıcaklığın Bir Fonksiyonu Olarak Elektriksel ve Fotometrik Özellikler için LED Işık Motorlarının ve LED Lambaların Karakterizasyonu İçin Onaylanmış Yöntem (LM-82-12), fotometrik performansın değişikliklerini ele alan bir belgedir. SSL hafif motorlar ve sıcaklık değişimleri olan lambalar.
Son zamanlarda "LM-82 testi" terimi aydınlatma sözlüğümüzün bir parçası haline geldi ve bazı durumlarda kendi başına bir aydınlatma programı olarak ele alındı. Birçok aydınlatma programı LM-82 prosedürlerini referans alırken, kendi başına belirtilen şartlar ve başarılı / başarısız kriterleri olan bir aydınlatma programı değildir.
LED'in gelişmesi gittikçe daha fazla aydınlatma endüstrisi kategorisi ve genel aydınlatma için kullanıldığında, çeşitli ışık motorlarının ve entegre lambaların herhangi bir ışık fikstür konfigürasyonunda nasıl çalışacağını belirlemeye daha fazla ihtiyaç duyulmuştur. Minyatürize gömme sarkıtlardan geniş çok panelli sele kadar değişen form faktörleriyle, bu kaynakların fotometrik performansını bu form faktörlerini ve amaçlanan ortamları simüle eden bir dizi termal ortamda anlama ihtiyacı artmıştır.
Bu test yöntemi, armatür üreticilerinin hafif motorları ve lambaları değerlendirmesine ve hangisinin kendi armatür modelinin termal imzası için en uygun olduğunu belirlemesine olanak sağlayan çeşitli ortam sıcaklıklarında fotometrik performans sonuçları (lümen ve renk) sağlar. LED ışık motorlarının ve entegre lambaların fotometrik performansını termal olarak destekleyerek tasarımcı, optimum performans için ısı emici özellikler de dahil olmak üzere hangi dahili özelliklerin karşılanması gerektiğini belirleyebilir.
IES LM-84
Kuzey Amerika Aydınlatıcı Mühendislik Topluluğu (IESNA), LED Lambaların, Işık Motorlarının ve Armatürlerin Işık Akısı ve Renk Bakımını Ölçme Yöntemini Onayladı. Yöntem (LM-84-14), SSL sistemlerinin fotometrik performansındaki zaman içindeki değişimleri ele alan bir belgedir. .
Son zamanlarda "LM-84 testi" terimi aydınlatma sözlüğümüzün bir parçası haline geldi ve bazı durumlarda kendi başına bir aydınlatma programı olarak ele alındı. Birçok aydınlatma programı LM-84 prosedürlerini referans alırken, kendi başına belirtilen gereklilikler ve başarılı / başarısız kriterleri olan bir aydınlatma programı değildir.
Bu test yöntemi için ana hususlar lümen bakımı ve renk bakımıdır. Buradaki "bakım" terimi, belirli bir metriğin (lümen veya renk) zaman içinde nasıl bir performans gösterdiğini belirtir. Lümen bakımı durumunda, ürün ömrü boyunca herhangi bir zamanda lümen çıkışının, ürünün ilk lümen çıkışına olan basit bir oranıdır. Bu, esas olarak LM-79 testinin başlangıçta 0 saatlik yanma zamanında ve seçilen çalışma döngüsü boyunca gereken her aralıkta gerçekleştirildiği anlamına gelir.
Bakım testinin yapıldığı çalışma döngüsü müşteriye aittir ve gerektiği kadar aralık testi olabilir. Örneğin, Energy Star uygunluğunu arayan bir ürün için tipik bir çalışma döngüsü 3000 saat (ara yeterlilik için) aralık testiyle ve tam sertifikasyon için 6000 saattir. ITL, müşterinin tercih ettiği çalışma döngüsü boyunca herhangi bir aralıkta test yapabilir.