FAA ve EASA Testleri

FAA ve EASA Testleri

Kısaca FAA olarak bilinen kuruluş, Federal Havacılık Kurulu’dur (Federal Aviation Administration). Yine kısaca EASA olarak bilinen kuruluş, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’dır (European Aviation Safety Agency).

Federal Havacılık Kurulu (FAA), havacılık ile ilgili düzenlemeleri yapmak üzere 1958 yılında ABD Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kurulan bir resmi kuruluştur. Bu kuruluşun hedefleri, geniş anlamda hava ve havacılık ile ilgili her türlü uçak, uçuş, üretim, etkinlik, müdahale ve geçerli güvenlik yasal düzenlemelerini ve uygulamalarını takip etmektir. Kısaca hava güvenliğini sağlamaktır. Bu kuruluş ABD’de yoğun gökyüzü trafiğini yönetmekten sorumlu bir organizasyondur. İnsanlara mümkün olan en güvenli, en etkin ve çevreye en duyarlı sivil havacılık sistemlerini ve hava sahasını sağlamaya çalışmaktadır.

Bu çerçevede olmak üzere Federal Havacılık Kurulu (FAA), sadece ABD içinde ve çevresinde hava trafiğini yönlendirmekten ve insanların korunmasını sağlamaktan değil, aynı zamanda havaalanı güvenliği ve denetimlerini yapmaktan, havaalanı tasarımı, inşaat ve işletme standartlarını hazırlamaktan, hatta yeni nesil hava taşımacılığı sistemini hazırlamaktan, uçuş denetim standartlarını düzenlemekten ve uydu ve navigasyon teknolojilerini geliştirmekten de sorumludur.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), Avrupa Birliği sınırları içinde 2002 yılında sivil havacılık güvenliği çerçevesinde oluşturulan bir girişimidir. Bu kuruluş esas olarak Avrupa Birliği hava sahası ile ilgili bir güvenlik kuruluşudur. Aynı ABD’de faaliyet gösteren Federal Havacılık Kurulu (FAA) gibi bu kuruluş da geniş anlamda hava ve havacılık ile ilgili her türlü uçak, uçuş, üretim, etkinlik, müdahale ve geçerli güvenlik yasal düzenlemelerini ve uygulamalarını takip etmekte ve havacılık güvenliğini sağlamaktadır.

Bu çerçevede olmak üzere Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), başlıca şu görevleri üstlenmiştir: yasal düzenlemeleri ve sertifikasyonu uyumlu hale getirmek, Avrupa Birliği havacılık sektörünü geliştirmek, teknik havacılık kurallarını hazırlamak, uçak ve bileşenlerin tip sertifikalarını belirlemek, havacılık ürünlerini tasarlayan, üreten ve bakımlarını yapan firmaları onaylamak, Avrupa Birliği sınırları içinde güvenlik denetimi yapmak ve hava operasyonları ve hava trafik yönetimi gibi konularda destek sağlamak, Avrupa ve küresel boyutta güvenlik standartlarını teşvik etmek ve güvenliği arttırmak için uluslararası kuruluşlar ile birlikte çalışmak.

Eğitim ve test çalışmaları, Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA), güvenlik misyonunun kilit özelliğidir. Hobilerden sertifika sahiplerine kadar her kademeden kişi ve kuruluşlara eğitim ve test olanakları sunmaktadır. FAA tarafından belirlenen birkaç pratik test standartları şunlardır:

 • Havayolu taşımacılığı
  • FAA-S-8081-20 Helikopter için havayolu taşıma pilotu pratik test standartları
  • FAA-S-8081-5F Havayolu taşımacılığı pilotu ve hava taşıtı tip değerlendirmesi hava taşıtı için pratik test standartları
 • Ticari
  • FAA-S-ACS-7 Ticari pilot havacı sertifika standartları
  • FAA-S-8081-16B Helikopter ve deniz uçağı için ticari pilot pratik test standartları
  • FAA-S-8081-18 Havadan hafif (balon, zeplin) için ticari pilot pratik test standartları
  • FAA-S-8081-23A Planör için ticari pilot pratik test standartları
 • Özel
  • FAA-S-ACS-6A Özel pilot ve uçak sertifika standartları
  • FAA-S-8081-15A Helikopter ve deniz uçağı için özel pilot pratik test standartları
  • FAA-S-8081-17 Havadan hafif (balon, zeplin) için özel pilot pratik test standartları

Hava Kuvvetleri’ne ve sivil havacılık kuruluşlarına alınacak uçak ve diğer hava araçlarına karar aşamasında, Federal Havacılık Kurulu (FAA) ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) testleri önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz test hizmetleri kapsamında FAA ve EASA test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

FAA ve EASA test hizmetleri, kuruluşumuz tarafından verilen test hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok test hizmetleri daha verilmektedir.