Lümen Test ve Ölçümleri

Lümen Test ve Ölçümleri

EUROLAB Laboratuvarımızın Türkiye ofislerinde LÜMEN testlerini (lx) özel kabin ve spectroradiometer leriyle teknolojik altyapısıyla hızlı ve sorunsuz yapmaktayız.

Lümen (sembol: LM) SI türetilmiş birim bir ışık akısı , toplam miktarının bir ölçüsü görünür ışık kaynağı tarafından yayılan. Işık akısı güçten ( radyan akı ) farklıdır, bu radyan akı yayılan tüm elektromanyetik dalgaları içerirken, ışık akısı insan gözünün çeşitli dalga boylarına duyarlılığının bir modeline (bir " parlaklık fonksiyonu ") göre ağırlıklandırılır . Lümen ilgili lüks bir lux metrekare başına bir lümen olması ile.

1 lm = 1 cd ⋅ sr .

Tam bir kürenin bir katı açı 4π bir steradians' sa sahiptir, o kadar homojen bir yayan bir ışık kaynağı şem tüm yönlerde bir toplam ışık akısı sahip 4π r = 4π cd⋅sr ≈ 12.57 lümen x 1 cd .

 

Lümen Testleri

Bir ışık kaynağı, bir yayan şem eşit bir boyunca ışık şiddeti katı açı biri steradian , toplam ışık akısı bu açıdan yayılan, bir lümen (1 cd · 1 sr = 1 lm). Alternatif olarak, bir izotropik tek kandela ışık kaynağı tam olarak 4 l lümen toplam ışık akısı yayar. Eğer kaynak ideal bir emici yarım küre ile kısmen kaplanmışsa, o sistem yarım ışık akısını (sadece 2π lümen) yayar. Işık şiddeti hala gizlenmiş edilmeyen yönde bir kandela olacaktır.

Lümen, tanımlanmış bir ışın veya açıda görünür ışığın toplam "miktarının" bir ölçüsü olarak veya bir kaynaktan yayılan olarak düşünülebilir. Bir kaynaktan gelen kandela veya lümenlerin sayısı, aynı zamanda, ışıldama fonksiyonunda temsil edilen insan gözünün nominal tepkisi vasıtasıyla spektrumuna da bağlıdır .

Lümen ve lüks üniteleri arasındaki fark , lüksün, ışık akısının yayıldığı alanı dikkate almasıdır. 1000 metrekarelik bir alana yayılan 1000 lümenlik bir akıcılık, 1000 metrekarelik bir aydınlık ile o metrekareyi yakar. On metrekareye yayılan aynı 1000 lümen, yalnızca 100 lüksten daha düşük bir aydınlatma sağlar. Matematiksel olarak, 1 lx = 1 lm / m 2

Gözün en verimli olduğu renkte bir watt ışığın gücünü veren bir kaynak (optik spektrumun yeşil bölgesinde 555 nm dalga boyu) 683 lümen ışık akısına sahiptir. Böylece bir lümen, spektral dağılımına bağlı olarak en az 1/683 watt görünür ışık gücünü temsil eder.

470 lümen üretebilen standart bir LED lamba . Aynı ışığı üreten bir akkor ampulün yaklaşık altıda birini tüketir .

Lambalar için kullanılan aydınlatma yaygın lümen kendi ışık çıkışı ile etiketlenir;  Birçok yargı alanında bu yasa tarafından gereklidir.

23 W sarmal kompakt fluoresan lamba yaklaşık 1.400-1.600 lm yayar. Birçok kompakt fluoresan lamba ve diğer alternatif ışık kaynakları, belirli bir watt ile akkor ampulüne eşdeğer olarak etiketlenir. Aşağıda akkor ampuller ve eşdeğerleri için tipik ışık akısı gösteren bir tablo bulunmaktadır.

Farklı lambalar için elektrik güç eşdeğerleri

Minimum ışık çıkışı (lümen)

Elektrik tüketimi (watt)

Akkor (halojen olmayan)

Taşınabilir florasan

LED

200

25

3-5

3

450

40

9-11

5-8

800

60

13-15

8-12

1,100

75

18-20

10-16

1.600

100

24-28

14-17

2.400

150

30-52

24-30

3100

200

49-75

32

4000

300

75-100

40,5

 

1 Eylül 2010 tarihinde, Avrupa Birliği mevzuatı, aydınlatma ekipmanının esas olarak elektrik gücü (W) yerine ışıklı akı (lm) cinsinden etiketlenmesi gerektiğini zorunlu kılmaya başlamıştır . Bu değişiklik, AB'nin Enerji Kullanan Ürünler için Eko Tasarım Direktifi (EuP) bir sonucudur. Örneğin, Avrupa Birliği standardına göre, 60 W'lik bir tungsten ampulün eşdeğeri olduğunu iddia eden enerji verimli bir ampulün minimum 700–750 lm ışık çıkışı olmalıdır.

ANSI lümenler

Projektörlerin ( video projektörleri dahil ) ışık çıkışı tipik olarak lümen cinsinden ölçülür. Projektörleri test etmek için standartlaştırılmış bir prosedür, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından, farklı pozisyonlarda alınan çeşitli ölçümlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Pazarlama amaçları için, bu prosedüre göre test edilmiş olan projektörlerin ışık akısı, diğer yöntemlerle test edilenlerden ayırt etmek için "ANSI lümenleri" ile alıntılanabilir. ANSI lümen ölçümleri genel olarak projektör sektöründe kullanılan diğer ölçüm tekniklerinden daha doğrudur. Bu, projektörlerin parlaklık özelliklerine göre daha kolay bir şekilde karşılaştırılmasını sağlar.

ANSI lümenlerini ölçme yöntemi, 1992 yılında oluşturulan IT7.215 belgesinde tanımlanmıştır. İlk önce projektör, 25 santigrat derece sıcaklıktaki bir odada bir görüntüyü görüntülemek üzere ayarlanmıştır. Projektörün parlaklığı ve kontrastı, tam beyaz bir alanda,% 95 pik beyazı% 5 ekran alanı bloğu ile merkezde aynı boyutta% 100 ve% 90 pik beyaz kutular arasında ayrım yapmak için ayarlanır. beyaz alanın Işık çıkışı daha sonra, ekranın etrafındaki dokuz belirli noktada tam beyaz bir alanda ölçülür ve ortalaması alınır. Bu ortalama, daha sonra "ANSI lümen" de projektörün parlaklığını vermek için ekran alanı ile çarpılır.

Tepe lümen

Tepe lümenleri, normalde CRT video projektörleriyle kullanılan ışık çıkışının bir ölçüsüdür . Test, görüntü alanının tipik olarak yüzde 10 ve 20'sinde ekranın ortasında beyaz olarak, kalanında siyah olarak bir test deseni kullanır. Işık çıkışı sadece bu merkez alanda ölçülür. CRT video projektörleriyle sınırlamalar, görüntü içeriğinin sadece bir kısmı en yüksek parlaklıkta olduğunda, daha fazla parlaklık üretmelerine neden olur. Örneğin, Sony VPH-G70Q CRT video projektör 1200 "tepe" lümen üretir ancak sadece 200 ANSI lümen üretir.

Renkli ışık çıkışı

Parlaklık (beyaz ışık çıkışı), lümenlerde yansıtılan toplam ışık miktarını ölçer. Renk parlaklığı belirtimi Renkli Işık Çıkışı , parlaklığı ölçmek için kullanılanla aynı yaklaşımı kullanarak, her biri dokuz noktalı bir ızgara üzerinde kırmızı, yeşil ve maviyi ölçer. Uzmanlar, projektör alıcılarına en iyi görüntüleme deneyimleri için beyaz ışık çıkışı ve renkli ışık çıkışının eşit olmasını öneriyorlar.

Lümen testleri için laboratuvarımız EUROLAB ile çalışabilirsiniz.