Çanta Testleri

Çanta Testleri

Saraciyenin temel üretim alanlarından biri de çantalardır. En önemli aksesuar olan çanta esas olarak deriden üretilmektedir, ancak daha ekonomik olması yüzünden bugün derinin yanı sıra değişik malzemeler de çanta üretiminde kullanılmaktadır. Bu sektörde modadaki değişimler paralinde çanta modelleri de sürekli olarak değişmektedir. Çantanın moda yönü kesinlikle tartışılmaz. Ancak kaliteli üretilen bir deri çantayı uzun yıllar kullanmak mümkündür.

Çanta, giyimi tamamlayan, ama özellikle ayakkabı ile uyumlu olması beklenen önemli bir aksesuardır. Sektörde yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte, kaliteli, kullanışlı ve şık çantalar üretilmektedir. Çantanın hammadesi deri, kumaş veya plastik türünden malzemelerdir.

Birçok bakımdan çantalar sınıflandırılabilir. Örneğin yaşa ve cinsiyete göre, çocuk çantaları, genç çantaları, kadın çantaları ve erkek çantaları, kullanım şekline göre seyahat çantaları, spor çantalar, evrak çantaları, ya da üretiminde kullanılan malzemeye göre deri çantalar, kumaş çantalar, metal çantalar, hasır çantalar, ip çantalar ve sentetik çantalar gibi.

Çanta üretiminde, kesim işlemleri, gövde montajı, sap hazırlama, sap montajı, astarlama ve ağız kapama gibi aşamalar bulunmaktadır. Üretici firmaların bu konuda uymaları gereken birkaç standart şunlardır:

  • TS 12958 Tekstil-Çantalık kumaş - Askeri amaçlı sırt çantası ve dağcılık çantası imalinde kullanılan
  • TSE K 264 Spor çantası (askeri amaçla kullanılan)
  • TS 4019 İlk yardım çantası - Genel amaçlı
  • TS 6410 Evrak çantası (mamul deriden yapılmış)
  • TS 6411 Kadın el çantaları - Mamul deri veya kaplanmış kumaştan
  • TS 12957 Tekstil - Çantalık kumaş - Genel amaçlı
  • TS 13344 Sırt çantası - Askeri amaçla kullanılan

Tekstil analizleri çalışmalarında mevcut yasal düzenlemeler ve ulusal ve uluslararası birçok kuruluş tarafından yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz tekstil analizleri çerçevesinde çanta testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak, UAF Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.