S1, S1P, S2, S3 Güvenli Ayakkabı Testleri – EN 20345

S1, S1P, S2, S3 Güvenli Ayakkabı Testleri – EN 20345

EUROLAB Laboratuvar iş güvenliği ayakkabıları için test ve analiz hizmetleri sunar, belgelendirme ve sertifikasyon hizmetleri verir.
İş güvenliği ayakkabısı ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri: S1, S1P, S2, S3 Güvenlik ayakkabısı arasındaki fark nedir?
Bu ayakkabı hangi özellikleri içermelidir?
Ne tür bir dış taban?
Ne tür bir deri?
Ne işareti?
Hangi ek özelliklere sahip olabilir?
Bu yazıda S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı ihtiyacınız varsa teknik olarak ne yapmanız gerektiğini açıklayacağım .
Bu makaleyi okuduktan sonra, kendiniz için mükemmel ürünü bulmanın ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız!
Piyasada çok çeşitli ürünler var ve seçmeniz gereken, S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısını bulmak için teknik olarak piyasada ne var, hangi teknik özelliklere bakmanız gerektiğini açıklamama izin verin ihtiyaçlarınız için.

Genel olarak, S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabıları arasında bir ayrım yapabileceğiniz bazı ortalama durumlar :
İç mekanda çalışıyorsunuz, su sıçraması riski yok ve ayak parmaklarınız için korumaya ve iyi bir nefes alabilirliğe mi ihtiyacınız var? O zaman S1 güvenlik ayakkabısı gerekir

İç mekanda çalışıyorsunuz, su sıçraması riski yok ve ayak parmaklarınız için korumaya ihtiyacınız var, perforasyona karşı korumanız ve iyi bir nefes alma mı istiyorsunuz? O zaman S1P güvenlik ayakkabısı gerekir
Dışarıda çalışıyorsunuz ve ayak parmaklarınız için ve su spreylerine karşı korumaya mı ihtiyacınız var? O zaman S2 güvenlik ayakkabısı gerekir
Dışarıda çalışıyorsunuz ve ayak parmaklarınız için korumaya ihtiyacınız var, perforasyona ve su spreylerine karşı korumaya mı ihtiyacınız var? O zaman S3 güvenlik ayakkabısı gerekir
S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabım için başka hangi özellikleri dikkate almalıyım ?
Gördüğünüz gibi, S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı arasındaki en büyük fark , su spreylerine ve delinmeye karşı dayanıklı levhaya karşı dirençten kaynaklanıyor. S1P ve S3 temel olarak S1 ve S2 güvenlik ayakkabısı olup, delinmeye karşı dayanıklı ek bir levhaya sahiptir.

Güvenlik ayakkabılarınızı seçerken, her şeyden önce normlardan gelen bir açıklama bilmeniz gerekir. S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı UNI EN ISO 20345 standardını takip eder:

UNI TS EN ISO 20345 = Kişisel Koruyucu Donanım - Genel kullanım için güvenlik ayakkabısı spesifikasyonları. Parmak uçlarına takılan bu ayakkabı, kullanıcıyı 200J'de sağlanan koruma ve kırılma darbelerine karşı en az 15 kN basınç yüküne karşı korur.

1 S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı özellikleri:
1.1 S1 güvenlik ayakkabısı, SB ayakkabısı artı:
1.2 S1P güvenlik ayakkabısı bir S1 ayakkabısıdır;
1.3 S2 güvenlik ayakkabısı, SB ayakkabıların temel özelliklerine sahiptir:
1.4 S3 güvenlik ayakkabısı bir S2 ayakkabısıdır;
2 S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı ek özelliklere sahipse, başka bazı işaretler de içerebilir.
3 Güvenlik ayakkabılarında kullanılan en yaygın dışkı tipleri şunlardır:
4 Güvenlik ayakkabısı için en yaygın kullanılan deri türleri:
5 SLIP DİRENCİ:

Özellikleri S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı şunlardır:
Hepsi sınıf I ayakkabılar.
S1 güvenlik ayakkabısı, SB ayakkabının artı temel özelliklerine sahiptir:
Kapalı koltuk bölgesi

Antistatik özellikler (“A” işareti dahil)
Koltuk bölgesinin enerji emilimi (“E” işareti dahil)
Akaryakıt direnci

S1P güvenlik ayakkabısı bir S1 ayakkabısıdır;
Penetrasyon direnci (“P” işareti dahil)

S2 güvenlik ayakkabısı, SB ayakkabının artı temel özelliklerine sahiptir:
Kapalı koltuk bölgesi

Antistatik özellikler (“A” işareti dahil)
Koltuk bölgesinin enerji emilimi (“E” işareti dahil)
Akaryakıt direnci
Su penetrasyonu ve emilimi

S3 güvenlik ayakkabısı bir S2 ayakkabısıdır;
Penetrasyon direnci (“P” işareti dahil)
Cleated taban

S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısı ek özelliklere sahipse, diğer bazı işaretler de içerebilir.
temel olarak özel iş uygulamalarında ihtiyaç duyulan:
AN = Ayak bileği koruması (≤ 10 kN). Test sonucunun ortalama değeri 10KN'yi geçmeyecek ve hiçbir tek değer 15KN'yi geçmeyecektir
CI = Dış tabanın soğuk yalıtımı (-17ºC'de test). Test edildiğinde, tabanın üst yüzeyindeki sıcaklık düşüşü 10ºC'den fazla olmamalıdır.
CR = Üstten kesilme direnci (≥ 2,5). Kesik koruma, astar ile üst kısım arasında birkaç Kevlar katmanı çalışarak sağlanır. Bu tür ayakkabılar, ayak başlığından topuğa, ayakkabının sonuna kadar en az 3 cm yükseklikte kalıcı bir şekilde koruyucu malzemeye sahip olacaktır.
ESD = D lectro S Tatic D dağılması ile (100 K arasında Q ve 35 M Q ). ESD ayakkabı (elektrostatik deşarj) öncelikle kişinin korunması ziyade korumak değildir E lectro S Tatic D dağılması ile S hassas çalışma alanlarında ensitive cihazları (ESDS) (EPA = Elektrostatik Koruma Alanları olarak adlandırılır).
HI = Dış tabanın ısı yalıtımı (150ºC'de test). Test edildiğinde, 30 dakika sonra tabanın üst yüzeyindeki sıcaklık artışı. 22ºC'den büyük olmamalıdır. Testten sonra dış taban, ayakkabının ve performanslarının düzenli kullanımını etkileyebilecek zararlar vermemelidir. Yalıtım ayakkabıdan çıkarılmamalıdır.
HRO = Dış tabanın sıcak temasına direnç (300ºC'de test). Test edildiğinde kauçuk ve polimerik yüzeyler büküldüklerinde erimememeli veya kırılmamalıdır
M = Metatarsal koruma, sadece EN ISO 20345 için. Darbede minimum boşluk 41/42 boyutunda ≤ 40 mm olmalıdır. Ayakkabıya sabitlenmeli ve çıkarılmamalıdır. Çarpma durumunda, ortaya çıkan kuvvetleri taban, burun başlığı üzerinde ve ayağın mümkün olduğu kadar büyük bir yüzeye dağıtmaya özen gösterilmelidir.
WR = Su direnci (S2 ve S3 için). Ayakkabı içindeki toplam ıslanan alan test edildiğinde ≤ 3cm² olacaktır.

Şimdi S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabınız için bazı yapı özelliklerine bakalım .
Ne tür bir dış tabana ihtiyacınız var? Ne tür bir deri? Peki ya kayma direnci?

Güvenlik ayakkabısı için kullanılan en yaygın dışkı tipleri şunlardır:
PU MONO (TEK) YOĞUNLUK : Çok düşük ağırlığı ve iyi rahatlığı olan bir malzemedir. Kimyasal maddelere ve yağlara karşı iyi bir dirence sahiptir, ancak güçlü asitlere karşı direnci yoktur. Sıcaklığa karşı direnç -10 / -20 ila +130 arasında maksimum 140 derecedir. Yumuşaklık bu malzemeye iyi bir kavrama sağlar ve TPU ve kauçuğa benzer bir kayma direnci sağlar. ÖNERİLEN KULLANIM: kapalı ve çok agresif olmayan iş yerleri.
PU / PU : PU'dan yapılmış çift yoğunluklu bir profildir. Kimyasal maddelere ve yağlara karşı iyi bir dirence sahiptir, ancak güçlü asitlere karşı direnci yoktur. Sıcaklığa dayanıklılık -10/20 ila 120 max 150 derece arasındadır. Yumuşak PU orta taban, iyi darbe emilimi ve kullanım rahatlığı sağlar. ÖNERİLEN KULLANIM: iç ve dış mekan, kimyasal maddelerle temas için gerçekten tavsiye edilmez.
PU / TPU : Özellikle sağlam, aşınmaya dayanıklı ve esnektir. TPU bu nedenle daha yüksek performans sağlar: aşınma direnci, tek yoğunluklu PU ve kauçuk gibi çok iyi bir seviyede kayma direnci, esneklik. Ortalamada PU'dan daha dayanıklıdır ve -5 ila -20 dereceye kadar soğuğa daha dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklara çok dayanıklı değildir: maksimum 100 derece. ÖNERİLEN KULLANIM: iç ve dış mekan, soğuk hava, sıcak yüzeylere temas için gerçekten tavsiye edilmez.
MONO YOĞUNLUK KAUÇUK : son derece sağlam: -30 ila 300 ° C arası sıcaklığa dayanıklı, keskin nesneler için nüfuz etmesi zor ve yakıtlara, yağlara, mikroplara ve çok sayıda kimyasal maddelere dayanıklı. Bununla birlikte, kauçuk PU ve TPU'dan daha ağırdır ve soğuk sıcaklıklara gönderildiğinde daha az esnektir. Kauçuk dış yüzeyler ayrıca tek yoğunluklu PU ve TPU olarak büyük kayma direnci için de bilinmektedir. ÖNERİLEN KULLANIM: iç ve dış mekanlarda, yağlarla, kimyasallarla, asitlerle temas halinde. HRO sertifikalı ise sıcak yüzeylere sahip kişiler için de önerilir. Kompakt ve ağır bir malzeme olduğundan aşırı hafif ayakkabılara ihtiyacınız varsa en iyi seçenek değildir.
PU / KAUÇUK : (genellikle bir enjeksiyon kalıplanmış dış taban). Dış taban için kauçuğun özelliklerini koruyarak, bu ayakkabı türünde orta taban PUdan yapılmıştır, böylece ayakkabı daha hafif olur. Bu durumda PU, kauçuğun en iyi performansı gösterdiği en zorlu durumlarda zayıf olan noktadır. ÖNERİLEN KULLANIM: iç ve dış mekanlarda, yağlarla, kimyasallarla, asitlerle temas halinde. HRO sertifikalı ise, sıcak zeminlerle temas için de önerilir. Kompakt ve ağır bir malzemedir, bu nedenle PU ile birleştirilmesinin daha hafif olmasını sağlar.
EVA / KAUÇUK : ÖNERİLEN KULLANIM: iç ve dış mekanlarda, yağlarla, kimyasallarla, asitlerle temas için. HRO sertifikalı ise, sıcak zeminlerle temas için de önerilir. Kompakt ve ağır bir malzemedir, bu nedenle PU ile birleştirilmesinin daha hafif olmasını sağlar.

Güvenlik ayakkabısı için en yaygın kullanılan deri türleri :
TAM TANE DERİ : Ortalama olarak en nefes alan, esnek ve dayanıklıdır. Dokunma hissi ve en doğal görünüm için çok hoş bir his var.

YAYMA BASKILI DERİ : Ortalama olarak daha az nefes alır, ancak sert ve ekonomiktir. Kusurlar bir PU kaplama ile kaplanır ve daha iyi bir görünüm için basılır.

NUBUCK DERİ : Genellikle tahıl derisinden gelir, farklı zımparalanmış cilalı, nefes alabilir, sert ve yağa dayanıklı. Tam tahıl derisinden daha hasır görünüyor, ancak çoğu durumda hemen hemen aynı performans sergiliyor.

SUEDE DERİ : Genellikle suya dayanıklı olmayan güvenlik ayakkabıları için kullanılır, ancak süet deride su geçirmez ürünler de vardır. Çok nefes alabilir ve oldukça sağlamdır. Tahıl veya split deriden gelmesine bağlı olarak ekonomik veya pahalı olabilir.

SENTETİK DERİ: MİKROFİBER: Çok hafif ve esnek bir malzemedir. Yumuşak kimyasallara ve organik asitlere karşı çok iyi bir dirence sahiptir, çoğu durumda ortalama 40 derecede yıkanabilir. Sentetik olması sıhhi ve gıda endüstrisinde tavsiye edilir. Nefes alabilirlik, ürünün kalitesine bağlıdır. Sıhhi, gıda ve spor güvenliği ayakkabısında çok sık kullanılır.
SLIP DİRENCİ :
Bu, S1, S1P, S2, S3 güvenlik ayakkabısını seçerken aranacak en önemli özelliklerden biridir . Güvenlik ayakkabıları, DIN EN 13287'ye göre kayma direnci testine tabi tutulur .

Belirli bir basınçta, ayakkabı, her biri farklı bir yağlayıcı maddeyle kaplanmış iki farklı yüzey boyunca çekilir. Ortaya çıkan sürtünme ölçülür.

SRA = Seramik karo döşeme + Sodyum lauril sülfat NaLS (ileri topuk kayma sürtünme katsayısı ≥ 0.28 / ileri düz kayma sürtünme katsayısı ≥ 0.32)
SRB = Çelik zemin + Gliserin (ileri topuk kayma sürtünme katsayısı ≥ 0.13 / ileri düz kayma sürtünme katsayısı ≥ 0.18)
SRC = güvenlik ayakkabısı, her iki testi de geçtiğinde SRC'dir. SRA + SRB