Aksesuar Testleri

Aksesuar Testleri

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmeler liflerden iplik üretimine, ipliklerden kumaşların dokunmasına, dokunan kumaşlardan konfeksiyon çalışmalarına kadar son derece geniş bir alanda varlıklarını sürdürmektedir. Bu faaliyetlerin bir dalı da aksesuarlardır. Özellikle tekstil sektörünün alt sektörleri olan hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe aksesuarlar önemli bir yer tutmaktadır. Aksesuarlar tekstil ürünlerinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Onları bütünleyen ancak ayrıntı kabul edilen nesnelerdir. Bu aksesuarlar, ürünü daha kullanışlı hale getirmek veya daha çekici kılmak için kullanılmaktadır.

Tekstil sektöründe kullanılan aksesuarlar daha çok kullanıldıkları yerleri daha fonksiyonel duruma getirmek içindir. Örneğin düğmeler, fermuarlar, çıtçıtlar ilk sayılabilecek başlıca aksesuarlardır. Bu malzemelerin kaliteli, sağlam ve güvenilir olması, aynı oranda kulanıldığı tekstil ürününün de kaliteli, sağlam ve güvenilir olmasını sağlamaktadır. Bu paralelde aksesuarların kulllanışlı pratik, şık ve modern olması, bu özelliklerini aynı şekilde kulanıldığı tekstil ürününe de yansıtacaktır.

Bu açıdan test ve muayene kuruluşları tarafından aksesuarların dayanıklılığını ve fonksiyonelliğini bellrielemek amacı ile çok sayıda test yapılmaktadır. Çoğu zaman bu testleri yapmak için üretilmiş özel makinalar ve test cihazları kullanılmaktadır. Örneğin düğmelerin dayanıklılığını belirlemek için düğmelerin itme çekme mukavemetini ölçen makinalar kullanılmaktadır. Bu makinalar yardımı ile giysilerde veya döşemelerde kullanılan düğmelerin kopma mukavemeti test edilmektedir.

Yine giysilerde veya döşemelerde kullanılan fermuarlar için, üst durdurucunun mukavemeti, alt durdurucunun mukavemeti, tutucu tespit mukavemeti ve zincir direnci gibi çok sayıda testler yapılmaktadır.

Tekstil analizleri çalışmalarında mevcut yasal düzenlemeler ve ulusal ve uluslararası birçok kuruluş tarafından yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz tekstil analizleri çerçevesinde aksesuar testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak UAF Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.