Cüzdan Testleri

Cüzdan Testleri

Deri aksesuarlardan biri de cüzdanlardır. Cüzdanların da, aynı kemer ve çantalarda olduğu değişen moda akımlarına uygun şekilde çok farklı tasarımları yapılmaktadır. Bugün, saraciye üretim alanında birçok cüzdan modeli bulunmaktadır. Kiminde fonksiyonel olması ön plana çıkarılırken, kiminde de şık ve güzel bir görünüme sahip olması ün planda tutulmaktadır.

Cüzdanların da hammadesi deri, kumaş veya plastik türünden malzemelerdir. Deri cüdanlar kalitesi ve estetik duruşu ile her zaman tercih edilmektedir. Kumaş ve plastik cüzdanlar ise daha ekonomik olarak üretilmektedir. Özellikle bayanlar için üretilen cüzdanlarda çok geniş bir yelpazede renk ve model bulunmaktadır.

Cüzdan yapımında kullanılan derilerin çok düzgün bir dış yüzeyleri olması gerekmektedir. Görünüşü bozan ve göze hoş gelmeyen çatlak ve kusurlar bulunmamalıdır. Deri sektöründe cüzdan yapımında kullanılan çok farklı deri türleri bulunmaktadır. Örneğin,

  • Vaketa, büyükbaş hayvan derilerinden elde edilmektedir. Doğal renkli olanları ya da sırça tarafı boyanmış olanları bulunmaktadır. Genelde ince ve yumuşak derilerdir.
  • Maroken, küçükbaş hayvan derilerinden elde edilmektedir. Genelde açık renklidir ama istenirse boyanabilir. Özellikle keçi derisinde elde edilmektedir.
  • Domuz derisi, oldukça sağlam ve kendinden desenli bir deridir.
  • Vidala, büyükbaş hayvan derilerinden elde edilmektedir. Ham deri krom tuzları ile sepilenmektedir. Genelde yumuşaktır ve çeşitli renkleri bulunmaktadır.
  • Glase, oğlak ve kuzu derileri sepilenerek elde edilmektedir. Bu deriler ince, yumuşak ve zariftir.
  • Kösele, büyükbaş hayvan derilerinden elde edilmektedir. Sert ve sıkı tutumludur.
  • Suni deriler ise sadece görünüm olarak deriye benzer ancak deri ile ilgisi yoktur.

Tekstil analizleri çalışmalarında mevcut yasal düzenlemeler ve ulusal ve uluslararası birçok kuruluş tarafından yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz tekstil analizleri çerçevesinde cüzdan testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak, UAF Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.