Ses Yalıtımı ve Geçirgenliği Testleri

Ses Yalıtımı ve Geçirgenliği Testleri

Ses, canlıların işitme organları tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses, hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur.

Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı veya dışarıdan ortama olan enerji akışının indirgenmesidir. Yalıtım malzemelerinin çeşitli tipleri vardır: Isı akışını indirgemek için, ısıl yalıtkanlar.

Laboratuvarlarda bazı malzemelerin ses yalıtımı konusunda teknolojik ekipmanları ile yapmış olduğu ses yalıtımı ve ses geçirgenliği testlerin gerekliliğine aşağıda belirtilen nedenlerle kısaca bakalım.

Gürültünün İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri

Gürültü herkesi etkileyen bir sorundur. Yüksek gürültü seviyesi olan ortamlarda, uzun süre bulunan kişilerde, kalıcı işitme eşiği değişimleri olduğu bir çok araştırmacı tarafından saptanmıştır. Daha düşük seviyeler ya da kısa süreli etkilenmelerde, işitme duyusuna yönelik belirgin bir zararın saptanması çok kolay olmasa da, gürültünün insan sağlığı, davranış biçimi ve mutluluğu üzerindeki olumsuz etkileri belirlenebilmektedir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 1996 yılında yayımlanan bir raporda aşağıdaki tabloda verilen tespitler elde edilmiştir.

Gündüz (Leq) (dBA)

Etki

55-60

Gürültü rahatsız eder

60-65

Rahatsızlık belirgin bir şekilde artar

65 üzeri

Davranış biçiminde engellemeler oluşur, gürültü kaynaklı zararlı semptomlar oluşur

 

Uzun süre yüksek sese maruziyet, çok hassas olan ve işitme fonksiyonunda temel görevi üstlenen iç kulakta hücrelerin ölmesine yol açıyor. Kendini yenileyemeyen ve çoğalamayan hücrelerin ölmesine bağlı olarak, kişide ortaya çıkan işitme kaybı bir süre sonra kalıcı hale gelebiliyor.

Ses yalıtımı günümüzde yaşam alanlarının en büyük problemlerinden biri olarak artık görülebilir. Yeni yapılarda kullanılan ince duvar ses yalıtım problemini oluşturmakla beraber insan sağlığını da artık tehlike altına almaktadır. Evimizde otururken dışarıdan gelen sesler yada bir işletmenin çıkarttığı yüksek seslerin çevreye yaydığı rahatsız edici sesler veya otomobilimizin içine aldığı gürültü. Bu ve bunun gibi sebepler bizlere ses yalıtımı yaptırmayı kaçınılmaz kılıyor.

EUROLAB Laboratuvar olarak ses yalıtım malzemelerinin ses yalıtımı, sese karşı direnç ve ses izolasyonu gibi ses geçirgenliğinin ölçülmesi konusunda uzman ekibimiz ve deneyimli personelimizle bu testleri yapıyor ve raporluyoruz, sizde ses yalıtımı testleri yaptırmak için laboratuvarımızla iletişime geçmekten çekinmeyiniz.