Bakteriyel Performans Testleri

Bakteriyel Performans Testleri

Genel olarak bakteriler tek bir hücreden oluşan ve yaşayan mikroorganizmalardır. Bakteriler hava, su ve toprakta olduğu gibi bitkilerde, hayvanlarda ve insan vücudunda da yaşayabilir ve çok hızlı üreyebilir. Bakteriler insanlarda pnömoni (zatürre), bakteriyal menenjit, yara enfeksiyonları, larenjit (ses tellerinin iltihaplanması) ve otitin (dış kulak yolu iltihabı) gibi rahatsızlıklara yol açar. Genel olarak bakteri enfeksiyonu dendiği zaman, insan vücudunda zararlı bakterilerin çoğalması kastedilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar bulaşıcıdır. Spesifik olarak en fazla karşılaşılan bakteri enfeksiyonları gıda zehirlenmesine bağlı olanlardır. Örneğin, kısaca e.coli olarak bilinen escherichia coli bakterisi, ateşin yükselmesine, kusmalara, karın kramplarına ve mide bulantılarına neden olur. Salmonella bakterisi de benzer rahatsızlıklar gösterir. Listeria bakterisi yüksek ateşe, kas ağrılarına ve ishale yol açar. Yaşlılar, hamile kadınlar, çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler bakterilerden daha fazla etkilenir.

Bakterilerin hastalık yapma yetenekleri, bulaşma şekline, hücre yüzeyine yapışma ve dokulara yayılma gücüne, vücudun göstereceği koruyucu tepkiye ve bakterinin hücre içinde canlı kalabilme süresine bağlıdır. Bunlara kısaca bakteriyel performans özellikleri denmektedir. Akredite laboratuvarlarda bakteriyel performans özellikleri test edilmektedir.

Bakterilerin, aralarında genetik farklılıklar bulunan alt gruplarına suş denir. Bakteriyal testler sırasında suşlar kullanılmaktadır. Genel olarak testler sırasında kullanlılan suşlar şunlardır:

  • ATCC 15442 Pseudomonas aeruginosa
  • ATCC 10536 Escherichia coli
  • ATCC 6538 Staphylococcus aureus
  • ATCC 10541 Enterococcus hirae
  • ATCC 13311 Salmonella typhimurium

Yetkili laboratuvarlarda yapılan ürün testleri, ürünlerin kalitesini ve güvenilirliğini tüketicilere kanıtlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çerçevede laboratuvarımızda bakteriyel performans testleri de yapılmaktadır. Bu testlerde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır.

Deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile ve modern güçlü teknolojik test cihazları kullanılarak gerçekleştirilen testlerde, laboratuvarımız her zaman, hızlı, kaliteli, güvenilir, kesin ve doğru sonuçlar vermektedir.

Laboratuvarımızda, bakteriyel performans testleri ile birlikte başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.