Hızlı Yaşlandırma Testleri

Hızlandırılmış Yaşlanma Testleri

Hızlandırılmış Yaşlanma, bir ürünün ömrünü veya raf ömrünü hızlandırılmış şekilde belirlemek için yapay bir prosedürdür. Çalışmadan elde edilen veriler, yaşlanmanın malzeme üzerindeki etkilerini simüle eden koşullara dayanmaktadır. Ürünün son kullanma tarihi (1 yıl, 2 yıl, 5 yıl vs) için talep edilen süreyi simüle eden başarılı hızlandırılmış yaşlandırma test sonuçlarına dayanarak bir ürün piyasaya sürülmesi kritik öneme sahiptir. Hızlandırılmış Yaşlanma verileri, düzenleyici kurumlar tarafından raf ömrünün belirleyici bir tahmini olarak kabul edilir, ancak sadece bu testler "gerçek zamanlı" yaşlandırılmış numuneler üzerinde tekrarlanana kadar kabul edilir.

Standartlar

Yapı malzemeleri, tıbbi cihazlar ve raf ömrünü belirlemek için steril bariyer sistemleri ile ilgili birincil hızlandırılmış yaşlanma standartları:

  • ANSI / AAMI / ISO 11607-1: 2006
  • ASTM F1980-07 (2011)
  • ISO 4892-3, ISO 11507, ISO 11895, ISO 11997-2,
  • ASTM D4329, ASTM D4587, ASTM D4799, ASTM D5208, ASTM G154, ASTM G151, EN 927-6
  • TS EN 927-6, TS EN 1297, TS EN 1224, TS EN 13523-10, TS EN 1898, TS EN 1062-4
  • SAE J2020

Hızlı Yaşlandırma Test Hesaplaması

Hızlandırılmış Yaşlanma hesaplaması, belirli bir sıcaklıkta 10C'lik bir artışın kimyasal reaksiyon oranını iki katına çıkardığını belirten Arrhenius denklemine dayanmaktadır. Hızlandırılmış yaşlanma testi süresinin hesaplanmasında dört değişken kullanılmıştır. Fark testi senaryolarını kolayca incelemek için aşağıda bir hesap makinesi verilmiştir.

  • Test Sıcaklığı (° C)
  • Ortam Sıcaklığı (° C)
  • Q10 (Reaksiyon Hızı Faktörü)
  • Gerçek zamanlı eşdeğer (Gün)

Prosedürler

Test Sıcaklığı tipik olarak 50 ila 60C arasındadır, en yaygın 55 ° C'dir

Ortam depolama sıcaklığı tipik olarak 22 ° C ila 25 ° C arasındadır. En kısa test süresi 22 ° C'dir.

Tıbbi cihazlar için konservatif / ortak Q10 2'dir.

Bağıl Nem (RH), Arrhionus denkleminde bir faktör değildir. Ancak, RH% 20'nin altında tutulmalıdır, böylece malzeme hasar görmez.

Tıbbi ürünün son kullanma tarihi genellikle üretim tarihine dayanır. Bu nedenle, bazıları, sterilizasyona izin vermek için yaşlanma çalışmasına ekstra bir ay ekleyecektir. Örneğin, 12 aylık bir raf ömrü 13 ay baz alınarak simüle edilir.

Hızlandırılmış yaşlanma , öğelerin normal yaşlanma süreçlerini hızlandırmak için daha fazla ısı, nem, oksijen, güneş ışığı, titreşim vb. Beklenen stres düzeylerinin uzun süreli etkilerini, genellikle bir laboratuarda kontrollü standart test yöntemleri ile daha kısa sürede belirlemek için kullanılır . Gerçek kullanım ömrü bilgisi mevcut olmadığında , bir ürünün ya da raf ömrünün faydalı ömrünü tahmin etmek için kullanılır. Bu, kullanım süreleri boyunca yeterince uzun olmayan ürünlerle ortaya çıkar: örneğin, yeni bir araba motoru veya yeni bir polimer değiştirme parçaları.

Uzun zaman periyodları için stresin temsili seviyeleri,

Doğal yaşlanmanın etkilerini hızlandırmak için alışılmadık derecede yüksek stres seviyeleri veya kasıtlı olarak başarısızlık gösteren stres seviyeleri.

Mekanik parçalar, normal kullanımda çok yüksek hızda çalışırlar. Kimyasal bozulmayı hızlandırmak için polimerler genellikle yüksek sıcaklıklarda tutulur. Çevre odaları sıklıkla kullanılır.

Ayrıca, test edilen cihaz veya malzeme sıcaklık, nem, basınç, gerinim vb. Gibi hızlı (fakat kontrollü) değişikliklere maruz kalabilir. Örneğin, ısı ve soğuk döngüleri, birkaç saat boyunca gece ve gündüz etkisini simüle edebilir.

Hızlı Yaşlandırma Testleri için laboratuvarımız EUROLAB ile çalışabilirsiniz.