Koli ve Oluklu Mukavva Testleri

Koli ve Oluklu Mukavva Testleri

Ambalaj, paket, torba ve koli üreticilerinin ürettikleri koli vb. ürünlerin mukavemetini ölçtürmek isteyenler laboratuvarımızı tercih edebilirler.

Laboratuvarımızda test cihazlarımız oluk hazırlama makinası, su emme deneyi cihazı, daire numune kesici, pnömatik oluklu mukavva numumune kesme cihazı, dokunmatik ekranlı oluklu ve kağıt patlatma test cihazı ve kalınlık ölçer gibi kontrol test cihazları bulunmaktadır. Ayrıca karton, mukavva vb.. kolilerin ezilme testleri için dizayn edilen test cihazlarımız da yer almaktadır.

Testleri ISO, Avrupa Birliği EN standardlarına göre, askeri STANAG ve MIL-STD standardlarına göre yapabilmekteyiz.

 

Kolilerin Özellikleri;

A Dalga: Özellikle kendisi taşıyıcı olmayan ürünlerin ambalajlanmasında ve çok sıra üst üste istiflenecek ambarların yapımında; yastık görevi yapması ve sok emici olması nedeniyle de, ara bölme, takviye vb. malzemenin yapımında kullanılır.

B Dalga: Her çeşit ürünün, özellikle kendisi de taşıyıcı olan ürünlerin ambalajında, kalıplı kutuların üretiminde kullanılır.

C Dalga: Yas sebze meyve dahil, pek çok ürünün ambalajında kullanılır.

E Dalga: Oldukça ince bir dalgadır, güzel baskı yapılabilmesi nedeniyle, tüketici ambalajı üretiminde yaygın olarak kullanılır.

Çift Dalga: Güçlü yapısı nedeniyle büyük yükleri taşıyabilir, üst üste istiflenmeye çok uygundur. Patlamaya, delinmeye karsı dayanıklıdır.

Üç Dalga: Çeşitli dalga cinslerinin özelliklerini bir araya getirdiği için hacimli ve çok ağır ürünlerin tasıma ambalajı olarak kullanılır. Kalınlığı 12mm'ye kadar çıkabilir.

Tek Yüzlü: Çeşitli dalga cinslerinde üretilen tek yüzlü, ofset baskılı karton laminasyonunda; dekoratif amaçlı ve sargılık olarak kullanılabilir.

 

Oluklu mukavva iki düz kağıdın arasında bulunan başka bir kağıdın dalgalanma yaparak ikisi arasına sıkıştırılmış bir ambalaj ürünüdür. Oluklu mukavva ince, kalın ve tek dalgalı olarak 3 sınıfa ayrılmaktadır. Tek dalgalı oluklu mukavvaya ondüle adı verilirken, ince dalgalı oluklu mukavvaya B kısa kodu, kalın dalgalı oluklu mukavva C kısa kodu ile anılmaktadır.

 

Oluklu Mukavva Kaliteleri;

125-140gr/m2 Kraft Lineer : Yumuşak ağaçtan elde edilen hamurun sülfat yada alkalinle işlenmesiyle elde edilir. Oluklu mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak kullanılır. Doğal renkleri kahverengi olan kraft lineer kağıtlar, kısmen yada tamamen beyazlatılabilir. Ancak herhangi bir beyazlatma yöntemi astarın dayanıklılığını %5 – 10 arası azaltır.

125gr/m2 Test Lineer: Kısmi selüloz ve geri dönüştürülmüş kağıt elyafı ile üretilen oluklu mukavva kağıdıdır. Yine oluklu mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak, test lineer kağıtlar da kullanılabiliyor. Ancak oluklu mukavva kutu astarı olarak geri dönüştürülmüş kağıt elyafı kullanımı, kutunun dayanıklılığını özellikle tropik koşullarda, büyük ölçüde azaltır.

140gr/m2 Beyaz Test Lineer : Test lineer kağıtlar yüksek kaliteli seçilmiş geri dönüşüm malzemeden üretilir ve üzeri boyanırsa ortaya imitasyon kraft olarak da adlandırılan ve mükemmel dayanıklılığı olan kağıtlar çıkar. Bahse konu kağıt da bu özelliklere sahiptir.

Koliler Başlıca Şu Tiplerdedir;

  • Standart Koli
  • Ayrı Kapaklı Koli
  • Çoklu Derinlikli Koli
  • İki Ayrı Kapaklı Koli
  • Tam Kapaklı Koli
  • Tam Kapaklı Geçmeli Koli
  • Alttan Geçmeli Koli
  • Yarım Oluklu Koli