Sterilizasyon Testleri

Sterilizasyon Testleri

Sterilizasyon, bir takım yöntemlerle belli bir alanın veya kullanılan araç ve gereçlerin, üzerinde olabilecek bütün mikroorganizmalardan temizlenmesi işlemidir. Sterilizasyon özellikle insanların, sağlığı tehdit eden ve hastalık yapıcı etkileri olan mikroorganizmalardan korunması için önemlidir. Ayrıca gıda maddelerinin güvenle hazırlanmasında da sterilizasyon yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Medikal cihazların steril olması ise çok daha ayrıcalıklı bir konudur. Sterilizasyon işlemlerinin, medikal cihazların tüm yüzeyine uygulanması çok önemlidir. Sterilizasyon için uygun yöntem seçilmeli ve işlemin süresi yeterli olmalıdır. Steril edilen cihazlar doğru paketlenmeli ve uygun koşullarda saklanmalıdır. Cihazların üzerine, uygulanan sterilizasyon yöntemi ve tarihi yazılmalıdır. Steril edilen cihazlar sterilizasyonun geçerli olduğu süre içinde kullanılmalıdır. Gerekli durumlarda, steril edilen cihazların yanına, steril özellikleri doğrulayan göstergeler konulmalıdır. Bunlar genelde ısı ve kimyasal faktörlere bağlı olarak renk değiştiren organik kökenli göstergelerdir.

Medikal cihazlarda sterilizasyon yöntemleri, steril edilecek cihazların ve mikroorganizmanın cinsine ve çoğalma ve yayılma özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Sterilizasyon işlemleri genelde ısı, ışın, filtrasyon ve ultrasonik ses dalgaları gibi fiziksel yollarla ya da bir takım solüsyonlar kullanılarak kimyasal yollarla yapılır.

Medikal cihazlarda test hizmetleri, canlı organizma yükünün belirlenmesi, biyolojik indikatörlere göre sterilizasyon testleri, doğrulama çalışmaları, endotoksin testleri, ambalaj son kullanım tarihlendirme çalışmaları, boya ve mikrobiyal giriş testleri ve sızabilir maddeler testleri gibi bir çok testi kapsamaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda yapılan ürün testleri, ürünlerin kalitesini ve güvenilirliğini tüketicilere kanıtlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çerçevede laboratuvarımızda medikal cihazlarda sterilizasyon testleri de yapılmaktadır. Bu testlerde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır.

Deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile ve modern güçlü teknolojik test cihazları kullanılarak gerçekleştirilen testlerde, laboratuvarımız her zaman, hızlı, kaliteli, güvenilir, kesin ve doğru sonuçlar vermektedir.

Laboratuvarımızda, medikal cihazlarda sterilizasyon testleri ile birlikte başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.