Çizilme Dayanımı Testleri

Çizilme Dayanımı Testleri

Sertlik değeri, genel olarak bir maddenin bir başka cismin sert temasına karşı gösterdiği direnç değeridir. Sertlik dendiği zaman, bir malzemenin kesilmeye, sürtünmeye ve kalıcı olarak şekil değiştirmeye karşı gösterdiği direnç anlaşılmaktadır. Yani malzeme yüzeyi herhangi bir darebede kalıcı olarak şekil değiştirmektedir. Gelişmiş laboratuvarlarda özel cihazlar kullanılarak malzemelerin sertlik değerleri ve çizilmeye karşı dayanım güçleri test edilmektedir. Bu testlerde farklı yöntemler ve test cihazları kullanılsa da hepsinin ortak yönü, malzeme yüzeyinde elde edilen kalıcı izlere göre ölçüm yapılmasıdır. Bu yöntemlerde ölçülen değer, test edilen malzemenin plastik deformasyona karşı gösterdiği direnç değeri olmaktadır.

Çizilmeye dayanım testleri, malzeme özelliklerini belirlemede yaygın kullanılan testlerdir. Bu testler basitçe uygulanır ve malzemede büyük tahribat yaratmaz. Ayrıca malzemenin çizilme dayanım değeri ile diğer mekanik özellikleri arasında paralel bir ilişki bulunmaktadır.

Sertlik ölçümlerinde genel olarak konik veya yuvarlak bir uç malzemeye batırılır ve malzemenin gösterdiği direnç ölçülür. Bu işlem sırasında malzeme üzerinde bir iz kalır. Malzeme ne kadar sertse izin büyüklüğü o kadar azdır. Sertlik ölçümlerinde bir başka yöntem ise malzeme yüzeyinin çizilmesidir. Sert bir malzeme, kendisine göre daha az sert başka bir malzemeyi çizer. Çizilme dayanım testlerinde, mineral sertliğine göre sıralanan özel bir skala kullanılır (MOHS sertlik skalası).

Ayrıca cam, lamine veya plastik yüzeylerin çizilme dayanım değerlerini tespit etmek için çizilme sertliği test cihazı denilen özel cihazlar kullanılmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda yapılan ürün testleri, ürünlerin kalitesini ve güvenilirliğini tüketicilere kanıtlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çerçevede laboratuvarımızda çizilme dayanımı testleri de yapılmaktadır. Bu testlerde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır.

Deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile ve modern güçlü teknolojik test cihazları kullanılarak gerçekleştirilen testlerde, laboratuvarımız her zaman, hızlı, kaliteli, güvenilir, kesin ve doğru sonuçlar vermektedir.

Laboratuvarımızda, çizilme dayanımı testleri ile birlikte başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.