Kapı Performans Testleri

Kapı Testleri

Ahşap, ilk insanlardan beri kullanılan bir yapı malzemesidir. İnsanlar barınma ve korunma amaçlı olarak ahşabı her zaman kullanmıştır. Ne yazık ki günümüzde orman alanları küçülmekte, ormanlar giderek azalmakta ve yerine yenisi kolay yetiştirilmemektedir. Bu yüzden ahşabın değeri artmış durumdadır. Bugün ahşap yerine metal, beton ve plastik malzemeler kullanılsa da izolasyon, görünüş ve istenilen şeklin kolayca verilebilmesi yüzünden ahşap yine de çokça kullanılan bir yapı malzemesidir. Ancak binalarda çatı dışında binalarda taşıyıcı malzeme olarak ahşap artık kullanılmamaktadır.

Bir de ahşap atıkları farklı şekil ve isimlerle üretilmektedir. Örneğin sunta, kontrplak ve kontra tabla gibi malzemeler bu özelliktedir.

Ahşap testlerinde ahşapda bulunan bir takım kimyasal maddeler belirlenmektedir. Örneğin selüloz, beyaz renkli ve ağaca eğilme gücü veren bir maddedir. Genel olarak kuru ağaç ağırlığının yüzde 50-60 arası selülozdur. Lignin ise ağaca gevrek yapı veren bir kimyasal maddedir ve ağacın dik durmasında etkilidir. Bu arada ağacın basınca karşı dayanma gücünü bu maddde yükseltir. Ağacın yapısında yaklaşık yüzde 14-23 arası lignin vardır. Ayrıca ağaçta yüzde 15-25 arası oranda küldemir, silisyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyumdan oluşan hemiselülozlar bulunur.

Bir ağaç ortalama 100 derecede fırınlanacak olursa, içindeki su kaybolur ve geriye ağaç kitlesi kalır. Bu kitleye tam kuru ağaç denir. Genel olarak ahşap doğrama ve mobilya yapımında fırınlanmış ağaç kullanılır. Çünkü içinde hiç nem yoktur.

Mobilya sektöründe genelde sert ağaçlar sınıfına giren meşe, kestane, gürgen, kayın ve dişbudak kullanılır. Ayırca beyaz ağaçlar sınıfına giren kavak, köknar, ıhlamur ve çınar kullanılır. Keza tüm çam türleri, ceviz, şimşir, maun ve abanoz kullanılır.

Yapı malzemeleri içinde kapı ve pencerelerin yapımında ahşap kullanımı, özellikle sağlıklı olması bakımından her zaman tercih edilmektedir. Ancak son zamanlarda çelik kapılar ve kompozit kapılar da kullanılmaktadır. Test ve muayene kuruluşları ve laboratuvarlar tarafından her türden kapılar için, uluslararası standartlara uygun şekilde testler yapılmaktadır. Bu yönde yapılan başlıca kapı testleri şunlardır:

 • Yangın karşı direnç testleri
 • Güvenli kullanım testleri
 • Isı ve ses yalıtım testleri
 • Yangın güvenliği testleri
 • Patlama ve kurşun etkisi testleri
 • Akustik testleri
 • Güvenlik ve hırsızlık direnç testleri
 • Hava testleri

Bu sayılanlar dışında gerekli durumlarda kapıların termal yalıtım değeri ve su, hava ve rüzgar filtrelemesi testleri de yapılmaktadır.

Bu test çalışmaları sırasında başvurulan başlıca standartlar şunlar olmaktadır:

 • TI-1301 Yangına dayanım - Test, değerlendirme ve belgelendirme
 • TI-1002 Yangına dayanım - Tasarım hususlar
 • TI-1306 Kapılar ve pencereler design by güvenli
 • TI-1310 Tarihi binalar ve yangın güvenliği
 • TI-1311 CDTM01 Hizmet ömrü için sınıflandırma

Diğer yandan, üretici firmaların, kapı ve pencereler üzerine CE işaretini koyabilmeleri için TS EN 14351-1 standardı gereklerine uymaları bir zorunluluktur (TS EN 14351-1 Pencereler ve kapılar - Mamul standardı, performans özellikleri - Bölüm 1: Pencereler ve yaya geçişine uygun hazır dış kapılar). Bu standart, kapı ve pencereler için geçerlidir ve yangın veya duman sızıntısı bakımından, çerçevesi olmayan cam kapılar ve kaçış yolu kapıları dahil olmak üzere bütün yaya dış kapılarını düzenlemektedir.

Kapılar için kullanılan belgelendirme standartlarından biri de EN16034 standardıdır (TS EN 16034 Yaya geçişine uygun kapı takımları, endüstriyel, ticari, garaj kapıları ve açılabilen pencereler - Ürün standart, performans ve özellikleri -Yangın direnci ve/veya duman kontrol özellikleri).

Kuruluşumuz güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile ayrıntlı bir şekilde kapı testlerini gerçekleştirmektedir.