Ahşap Testleri

Ahşap Testleri

Ahşap, eski zamanlardan beri ev ve iş yerlerinin vazgeçilmez malzemesi olmuştur. Ahşabın teknoloji ile birleşmesi ise bir yandan insanların yaşamını kolaylaştırırken, bir yandan da konfor sağlamıştır. Ahşap teknolojisi, oldukça geniş bir alanda faaliyet göstermektedir ve üretim ve kullanım şekli olarak birçok dal içermektedir.

Örneğin ahşap mobilya dalında, masa, sandalye, dolap, koltuk, kanepe, ranza, okul sıraları ve yazı tahtaları gibi ev ve ofis mobilyaları ya da parke, kapı ve pencere gibi ahşap malzeme testleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, ahşap yataklarda dayanıklılık testleri ve salıncaklarda yük ve darbe testleri gibi testler de yapılmaktadır.

Test ve muayene kuruluşlarında, ahşap ve ahşap tabanlı kompozit malzemelerin fiziksel özellikleri, yerli ve yabancı standartlar çerçevesinde test ve analiz edilebilmektedir. Bu çalışmalar, ahşap malzemenin özelliklerine zarar vermeden (tahribatsız yöntemlerle) yapılmaktadır.

Ahşap testler kapsamında, masif ahşap, ahşap tabanlı malzemeler ve üretimde kullanılan ahşap paneller veya glulam (ince ahşap tabakalar üst üste tutkallanarak birbirine eklenmiş yapı malzemesi) ve yapısal olmayan malzemelere yönelik testler yapılmaktadır. Bu testler sırasında ağaç malzemenin fiziksel, mekanik ve teknolojik özellikleri, malzemeye zarar vermeden tespit edilmektedir.

Ayrıca ahşap malzemelerin suya dayanıklılık testi, uzama ve genleşme testi ve yangın ve yanma davranışları testi gibi bir dizi kalite testleri de yapılmaktadır.

Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde ahşap testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak UAF Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.