Takı Mücevherat Testleri

Takı Mücevherat Testleri

Spesifik olarak yapılan testler arasında takı ve mücevherat testleri de bulunmaktadır.

Sorumlu Mücevherciler Konseyi (Responsible Jewellery Council, RJC), 2005 yılında, altın ve elmas takı sektöründen ondan fazla kuruluşun bir araya gelerek kurdukları bir kuruluştur. Bu kuruluş mücevher tedarik zinciri için, değerli taşların maden ocağından çıkarılmasından işlenerek tüketicilere sunulmasına kadar geçen süreçler için standartlar belirlemiştir. Tedarik zincirindeki büyüklü küçüklü bütün işletmeler, bu kriterlere ve standartlara uygun faaliyet göstermektedir. Konsey, altın ve elmas yanında zamanla kapsam alanını, platin grubu takıları da alacak şekilde genişletmiştir.

Konsey önce başta kuyumculuk sektörü olmak üzere birçok kıymetli maden için uygulama kuralları ve temel standartlar geliştirmiştir.

Takı ve mücevheratlar konusunda test ve muayene hizmeti veren kuruluşlar, öncelikle Sorumlu Takı Konseyi (RJC) tarafından madenden satış noktalarına kadar takı ve mücevherat sektörünün bütün faaliyetleri için tasarlanan etik, sosyal, insan hakları ve çevre koşulları bakımından şeffaf standartları uygulamaktadır.

Bunun dışında bir de takılar için yapılan alerji testleri bulunmaktadır. Bazı kişilerde metal alerjisine bağlı olarak metalden yapılmış aksesuarlara ve takılara bağlı alerji rahatsızlığı olabilmektedir. Bu alerji daha çok nikel takılara karşıdır. Çünkü nikel elementi tuzla birleşmeye ve erimeye yatkındır. Bu durum ciltte rahatsızlık yaratabilir. Laboratuvarlarda bu yönde testler de yapılmaktadır.

Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde takı ve mücevherat testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak UAF Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.