Otomotiv Testleri

Otomotiv Testleri

Otomotiv sürekli büyüyen ve gelişen, oldukça rekabetçi bir sektördür. Bu nedenle üretici firmalar ve tedarikçi firmaları, başarılı olmak konusunda çalışmalarında hep güvenlik standartlarını ve sürdürülebilir kaliteyi yakalamak zorundadır. Test ve muayene kuruluşları da otomotiv güvenliği konusunda, ayrıntılı bilgi ve deneyime sahip olmak zorundadır. Bu yöndeki çalışmalarda genel olarak şu iki standart esas alınmaktadır:

  • TSE ISO/TS 16949 Kalite yönetim sistemleri - Otomotiv üretimi ve ilgili yedek parça üreticisi kuruluşlar için ISO 9001:2008’in uygulanmasına dair özel şartlar
  • ISO 26262 Taşıt araçları için güvenlik standartları - Genel durum ve genel esaslar

Bu iki standart otomotiv sektöründe kalite ve güvenliği optimize etmektedir.

Ototmotiv testleri ile performans, nem ve sıcaklık ve dayanıklılık testlerinin yanı sıra başka kimyasal testler de yapılmaktadır. Otomobillerin ön panel ve koltukları dahil olmak üzere, bütün iç kaplama sistemleri, aydınlatma ve ses sistemleri ve kapı panelleri test edilmektedir.

Araçların mekaniksel özellikleri, bir yandan ilgili standartlar çerçevesinde uluslararası test yöntemlerine göre, bir yandan da üretici firmaların özel test yöntemlerine göre test edilmektedir.

Araçların otomotiv malzeme testleri kapsamında genelde şu testler gerkleştirilmektedir: ışık ve yaşlandırma testleri, malzeme testleri, yanmazlık testleri, aşınma dayanımı testleri ve tuzlu su korozyonu testleri. Araçların kimyasal analitik testleri kapsamında da genel olarak şu testler yapılmaktadır: ELV / SOC testleri, VOC testleri (Volatile Organic Compounds), fitalat testleri, poliaromatik hidrokarbonlar (PAH) testleri.

Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde otomotiv testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak UAF Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.